۶۱ درصد به طرح نجات مالی “نه” گفتند

0
129

درحالی که همه آرا در همه پرسی یونان شمارش شده، نتایج نشان می دهد که رای دهندگان شرایط مطرح شده در پیشنهاد طرح نجات مالی بین المللی را قاطعانه رد کرده اند.

به گزارش بی بی سی، ارقام منتشره از سوی وزارت کشور یونان نشان داد که ۶۱.۳ درصد رای دهندگان به این طرح نه گفته اند، درحالی آرای مثبت به آن ۳۸.۷ درصد است.

مخالفان هشدار می دادند که رای منفی می تواند به خروج یونان از حوزه یورو منجر شود و اجلاس رهبران حوزه یورو اکنون برای روز سه شنبه برنامه ریزی شده است.

الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان بعد از روشن شدن این نتایج در نطقی تلویزیونی گفت:‌ “امشب ما پیروزی دموکراسی را جشن می گیریم، اما فردا همه با هم کار برای کامل کردن یک تلاش ملی برای خروج از این بحران را ادامه خواهیم داد.”

او افزود:‌ “رای دهندگان نه دستور کاری علیه اروپا، بلکه دستور کاری برای یافتن یک راه حل پایدار که ما را از دور باطل ریاضت اقتصادی خارج می کند به دولت من داده اند.”

یانیس واروفاکیس وزیر دارایی یونان در واکنش به این نتیجه آن را “یک آری بزرگ به یک اروپای دموکراتیک” خوانده است.

او گفت یونان در مذاکرات با وام دهندگان رویکردی “مثبت” خواهد داشت.

یوکلید ساکالاتوس، معاون وزارت خارجه، به شبکه استار تی وی گفت دو تحول به یونان امکان داده راه حلی که از نظر مالی “عملی” باشد را دنبال کند.

او گفت: “اولا، دولت حالا از یک پشتیبانی عمومی برخوردار است و دوما اینکه گزارش تازه [صندوق بین المللی پول] می گوید که بدهی یونان غیرقابل دوام است.”

آنتونیس ساماراس رهبر حزب حزب دموکراسی نو که سیپراس در انتخابات جانشین او شد یکشنبه استعفای خود را اعلام کرد.

او گفت می فهمد که حزب او نیازمند یک شروع تازه است.

یونان ماه هاست درگیر مذاکراتی با وام دهندگان بوده است اما پس از بی نتیجه ماندن این مذاکرات در آستانه پایان مهلت طرح نجات قبلی – ۳۰ ژوئن – دولت ناگهان اعلام کرد پیشنهاد طرح نجات جدید را به همه پرسی می گذارد.

بانک ها از روز دوشنبه قبل تعطیل بوده و تدابیر کنترل سرمایه اعمال شده است که پس از خودداری بانک مرکزی اروپا از ارائه کمک های اضطراری جدید بود.

مردم یونان فقط روزانه می توانند ۶۰ یورو از دستگاه های خودپرداز دریافت کنند.

واروفاکیس قرار است به زودی با بانکداران ارشد یونان دیدار کند.

بعضی مقام های اروپایی گفته بودند که رای نه به معنی رد کامل مذاکره با وام دهندگان خواهد بود.

جرون دیسلبلوم سرپرست یوروگروپ، وزرای دارایی حوزه یورو، گفت که نتایج “خیلی برای آینده یونان قابل تاسف است.”

سیگمار گابریل معاون صدر اعظم آلمان گفت “تصورش مشکل است” که مذاکرات با یونان تجدید شود. او به یک نشریه آلمانی گفت که سیپراس و دولتش، یونان را به مسیری از “جدایی تلخ و درماندگی” انداخته اند.

با این حال لحن همه مقام های اروپایی تا این حد منفی نبود.

پائولو جنتیلونی وزیر خارجه ایتالیا در پیامی در توئیتر نوشت که “درست این است که تلاش برای رسیدن به یک توافق دوباره شروع شود.”

وزیر دارایی بلژیک هم گفت که درهای از سر گیری مذاکرات با یونان باز است.

او به شبکه وی آر تی گفت که وزرای دارایی اتحادیه اروپا دوباره می توانند درباره تدابیری که “می تواند اقتصاد یونان را به گردش بیاندازد و چشم اندازه آینده را برای یونانی ها ترسیم کند بحث کنند.”