۶۰ سالگی پرافتخارترین کارگردان آسیا

0
114

«آنگ لی»، کارگردان سرشناس سینمای آسیا و برنده‌ی سه جایزه‌ اسکار، دو جایزه شیر طلای ونیز و دو جایزه خرس طلایی برلین ۶۰ ساله شد.

«آنگ لی»، کارگردان سرشناس تایوانی متولد ۲۳ اکتبر ۱۹۵۴ است که «چشمه باکرگی» اینگمار برگمن (۱۹۶۰) الهام‌بخش او برای ورود به دنیای سینمای بود.

وی پس از پایان دوران سربازی در ارتش چین، در سال ۱۹۷۹ به آمریکا رفت و یک سال بعد از دانشگاه «ایلینویز» در رشته‌ تئاتر فارغ‌التحصیل شد؛ جایی‌که با «اسپایک لی» در یک کلاس بود.

وی اولین‌بار فیلم کوتاه «سایه‌های رودخانه» را در سال ۱۹۸۲ مقابل دوربین برد که در تایوان موفق به دریافت جایزه شد.

آنگ لی در سال ۱۹۹۳ با ساخت فیلم «حس و حساسیت» به شهرت جهانی دست یافت. این فیلم جایزه‌ خرس طلای جشنواره‌ برلین و جایزه‌ بهترین فیلم بافتا را به‌دست آورد و در جوایز فیلم آلمان در سال ۱۹۹۷ بهترین فیلم خارجی شناخته شد.

وی پس از آن دو فیلم «توفان یخی» و «با شیطان سوار ‌شو» را ساخت تا این‌که در سال ۲۰۰۰ با فیلم «ببر خیزان، اژدهای پنهان» باردیگر چشم‌ها را خیره کرد. این فیلم نامزد جایزه‌ اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی جوایز اسکار شد و در جوایز بافتا انگلیس دو جایزه‌ بهترین فیلم خارجی و جایزه دیوید لین را کسب کرد.

این فیلم در جوایز گلدن گلوب و جشنواره‌ تورنتو جایزه‌ بهترین فیلم را به خود اختصاص داد.

دو فیلم «استخدام» و «هالک» مقدمه‌ای برای درخشش دوباره آنگ‌ لی در سال ۲۰۰۵ با فیلم «کوهستان بروک بک» بودند. این فیلم جایزه‌ اسکار بهترین فیلم خارجی، شیر طلای ونیز، جایزه‌ دیوید لین در بافتا و جایزه‌ گلدن گلوب بهترین فیلم را کسب کرد و ازسوی انجمن‌های منتقدین فیلم لس‌آنجلس نیویورک، لندن و بوستون عنوان بهترین فیلم سال ۲۰۰۵ را کسب کرد.

آنگ لی در سال ۲۰۰۷ با فیلم «توجه، شهرت» برای دومین‌بار شیر طلای جشنواره‌ی ونیز را کسب کرد. وی دو جایزه بهترین فیلم از جشنواره آسیا پاسیفیک و دو جایزه خرس طلای برلین را در کارنامه افتخارات خود دارد.

این کارگردان تایوانی در سال ۲۰۱۳ با ساخت فیلمی براساس رمان برنده بوکر «زندگی پی»‌ موفق به کسب جایزه اسکار بهترین کارگردانی شد. این رمان که در سال ۲۰۰۲ موفق به کسب جایزه ادبی معتبر بوکر شد، نوشته «یان مارتل» است و داستان آن درباره پسر نوجوانی است که به‌همراه چند حیوان روی آب‌های دریا است. در یک دهه گذشته کارگردانان سرشناسی ازجمله ««شیامالان» به‌دنبال ساخت فیلمی براساس این کتاب بوده‌اند، اما این اتفاق هرگز نیفتاده است.

به گزارش ایسنا؛«آنگ لی» قصد دارد فیلم جدیدش را براساس کتاب پرفروشی از «بن فاونتین» با عنوان «پیاده‌روی نیمه‌کاره طولانی‌مدت بیلی لین» که جایزه حلقه منتقدین کتاب ملی آمریکا را کسب کرده مقابل دوربین ببرد که داستان آن درباره گروهی از سربازان جنگ عراق است که پیش از اعزام جشن پیروزی در آمریکا برپا می‌کنند.

www.feelingsuccess.com