۵۰ کشته و هزاران بازداشتی در هفتمین شب تظاهرات مردم ایران ضد‌ جمهوری اسلامی

0
39

تظاهرات ضد‌حکومتی مردم ایران که در اعتراض به خشونت‌ علیه زنان و در واکنش به قتل مهسا امینی در بازداشت و شکنجه ماموران گشت ارشاد شعله‌ور شد، به‌رغم تداوم خشونت و سرکوب شدید علیه معترضان و فشارها بر خانواده‌های کشته شدگان و مجروحان برای هفتمین شب متوالی با پیوستن شمار زیادی از مردم در شهرهای مختلف این کشور همچنان ادامه دارد.

گزارش‌هایی که از ایران به بیرون مخابره شده، حاکی از بازداشت هزاران نفر و زخمی‌شدن صدها نفر دیگر است. روز جمعه اول مهرماه، گزارش های رسیده از یک سازمان حقوق‌بشری نروژ که تاکنون دست‌کم ۵۰ نفر طی تظاهرات ضدحکومتی جاری در ایران، کشته شده‌اند. این در حالیست که فعالان حقوق بشر تاکید دارند که تعداد واقعی کشته‌ها، زخمی‌ها و بازداشتی‌ها بسیار بیشتر از این آمار است.

همچنین اخبار رسیده از ایران نشان می‌دهد که فقط در تهران دست‌کم ۴۳ فعال مدنی و دانشجویی بازداشت شده‌اند. هانیه دائمی، خواهر آتنا دائمی، فعال سرشناس حقوق بشر و همسر او، روز جمعه بازداشت شده و «نرگس حسینی»، از فعالان حقوق زنان نیز دو روز پیش در کاشان بازداشت شده است.

گزارش‌ها از ایران حاکی از تداوم قطع اینترنت همراه و خانگی در بسیاری از نقاط این کشور است. در همین حال، وزارت خزانه‌داری آمریکا از به روز رسانی مجوز تحریم‌ها بر صادرات به ایران، در زمینه ارائه خدمات مربوط به اینترنت خبر داده و نوشته است که این کار را در «حمایت از معترضان شجاع ایرانی»، انجام می‌دهد.

العربیه به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت؛ ویدیوهایی که کاربران روز جمعه اول مهر در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند، نشان از تشدید سرکوب و افزایش درگیری‌ها بین معترضان و نیروهای سرکوب رژیم دارد. ویدیویی از شامگاه چهارشنبه در شهرری در جنوب تهران منتشر شده که به‌وضوح نشان می‌دهد، یک نیروی سرکوب رژیم که لباس نظامی به تن دارد، با اسلحه جنگی و با خونسردی کامل در حال شلیک به معترضان است.