۴۴.۷ میلیارد دلار فروش نفت به چین حاصل صادرات جمهوری اسلامی در دوران بایدن

0
273

به‌رغم تحریم‌های کمرشکن بین‌المللی روی جمهوری اسلامی بابت برنامه تسلیحاتی هسته‌ای و مداخلات آن در کشورهای همسایه، جمهوری اسلامی توانسته در دوران ریاست‌جمهوری جو بایدن نزدیک ۴۵ میلیارد دلار نفت به چین، سوریه و ونزوئلا بفروشد.

موسسه غیرانتفاعی «اتحاد علیه جمهوری اسلامی اتمی» اخیرا گزارشی تهیه کرده که نشان می‌دهد از ژانویه ۲۰۲۱ که جو بایدن در آمریکا روی کار آمد، تا ژوئن ۲۰۲۲ حمهوری اسلامی حدود ۴۴.۷ میلیارد دلار نفت عمدتاً به چین فروخته است.

بر اساس این گزارش، درآمدهای جمهوری اسلامی از صادرات نفت، گاز و محصولات مرتبط بین مارس ۲۰۲۱ تا مارس ۲۰۲۲ در مجموع به ۳۹ میلیارد دلار رسید، که در مقایسه با ۲۲ میلیارد دلار در سال قبل افزایش ۷۷ درصدی و ۱۷ میلیارد دلاری داشته است.

گابریل نورونیا، مشاور ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور جمهوری اسلامی در دولت دونالد ترامپ، در این باره به «فری‌بیکن» گفت: «چین اعتبار برنامه‌های تحریمی ما را به سخره گرفت و دیگر بازیگران شرور سراسر جهان را نیز جسور کرد تا همین کار را بکنند».

العربیه به نقل از واشینگتن فری‌بیکن نوشت، به گفته وی، دولت بایدن چشمان خود را بر نقض تحریم‌ها توسط جمهوری اسلامی و متحدان آن بسته است، چرا که به دنبال احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ موسوم به «برجام» است. او می‌گوید اگر تحریم‌های جمهوری اسلامی به عنوان بخشی از توافق جدید برداشته شود، تجارت جمهوری اسلامی و چین ممکن است به حدود ۶۰ میلیارد دلار در سال برسد.

نورونیا تاکید کرد: «ایالات متحده حتی زمانی که جمهوری اسلامی به پیشبرد برنامه هسته‌ای و حملات تروریستی منطقه‌ای خود ادامه می‌داد، از اجرای جدی تحریم‌ها امتناع کرد. نتیجه این شد که جمهوری اسلامی توانست اقتصاد خود را احیا کند. این امر به جمهوری اسلامی کمک کرد تا بتواند فشاری که می‌توانست آن را مجبور به پذیرش توافق هسته‌ای سخت‌گیرانه‌تری کند را از روی خود بردارد.»