۴ نکته در مورد آمریکای ترامپ که باید بدانید

0
270
Secret Service agents surround U.S. Republican presidential candidate Donald Trump during a disturbance as he speaks at Dayton International Airport in Dayton, Ohio March 12, 2016. REUTERS/Aaron P. Bernstein TPX IMAGES OF THE DAY - RTX28UXF

پراچکت سیندیکیت نوشت: پس از پایان جنگ جهانی دوم اروپا و آمریکا ارتباط بسیار نزدیکی پیدا کردند. اگر یک اقیانوس فاصله میان آن ها بود اما بر مبنای آنچه که تفکری مشترک خوانده می شد، حسی مشترک نیز میان آن‌ها وجود داشت. اما اکنون و با روی کار آمدن ترامپ به نظر می رسد اروپا مجددا تنها شده باشد.

به گزارش رسانه های درون مرزی؛ ترامپ بیش از آنکه به متحدان آمریکا اهمیت بدهد به ساختن دیوار و مرزکشی با دنیا معتقد است. او در سخنرانی های خود اعلام کرده بود که وضعیت فعلی جهان باید تغییر کند، پس احتمالا روابط این کشور با اروپا نیز دچار تغییر و تحولاتی خواهد شد. اما به نظر می رسد آمریکایی که ترامپ خواهد ساخت موجب بر هم خوردن نظم جهانی است. این مسیله را می توان در چهار بخش مورد تحلیل قرار داد.

۱- آمریکا دیگر قابل اعتماد نخواهد بود

ترامپ بسیاری از متحدان آمریکا را از دست خواهد داد. او گفته است که عربستان سعودی باید برای امنیت آمریکا هزینه بپردازد. او ژاپن و کره جنوبی را برای به دست آوردن سلاح های هسته ای تشویق کرده است. در اروپا، خاورمیانه و آسیا، ترامپ روشن ساخته است که امریکا دیگر نمی خواهد نقش پلیس را بازی کند، بلکه به جای آن، یک شرکت امنیتی خصوصی خواهد بود که برای مشتریانش وارد عمل می شود.

۲- نهادهای بین المللی مورد تهدید قرار خواهند گرفت

ترامپ اساسا بسیاری از ارزش هایی را زیر سوال می برد که ایالات متحده پس از جنگ جهانی دوم بر اساس آن ها بنیاد نهاده شده است. چیزی شبیه به جورج بوش که پس از ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱، دیدگاه نهادهای جهانی را به عنوان محدودیت هایی غیر قابل تحمل بر آزادی عمل آمریکا توصیف می کرد. ترامپ یک دستور کار تجدیدنظرطلبانه برای تقریبا همه این نهادهای بین المللی از جمله سازمان تجارت جهانی و سازمان ملل متحد در نظر دارد. واقعیت این است که او می خواهد ساز و کار بازار و معامله گری را در همه روابط بین المللی حاکم کند.

۳- روابط آمریکا با متحدان بر هم خواهد خورد

شاید این نشانه ای از ضعف باشد که ترامپ بیشتر از دشمنان آمریکا تمجید می کند تا از دوستانش. سال گذشته حضور نظامی روسیه در سوریه، مورد انتقاد آمریکا و بسیاری از متحدانش قرار گرفت اما ترامپ این اقدام روسیه را منطقی تلقی کرد. او افزایش بحران در خاورمیانه و قدرت گرفتن گروه‌های تروریستی را نتیجه سیاست های غلط اوباما دانست و به پوتین حق داد برای جلوگیری از نفوذ تروریسم به داخل روسیه، علیه داعش اقدام نماید.

۴- ترامپ غیر قابل پیش بینی است

این موضوع را می توان حتی در دوران رقابت های انتخاباتی و اظهارات ضد و نقیض وی نیز مشاهده کرد. ترامپ به راحتی حرف هایی را که دیروز گفته بود را با حرف های دیگری جایگزین میکرد، بدون آنکه دلیلی برای اینکار بیاورد. بنابراین وقتی سکان هدایت در دست وی باشد، احتمال اتفاقات ناگهانی و تکانشی وجود دارد.

دو ماه تا زمانی که ترامپ قدرت را در دست بگیرد وجود دارد. اما سوال اصلی اینجاست که با وجود این شرایط اروپا باید چه موضعی در پیش بگیرد؟

به نظر می رسد اروپا در اولین گام باید سعی کند با ایجاد فشار بر ایالات متحده از اقدامات احتمالی ترامپ تا حد ممکن جلوگیری کند. اروپا تجربه دوران بوش و حمله به عراق را پشت سر گذاشته است و نمی خواهد مجددا در چنین شرایطی قرار بگیرد. اتحادیه اروپا در حال حاضر نیاز به ایجاد فرآیندی برای ایجاد توافق بر تصمیمات مشترک در زمینه امنیت، سیاست خارجی، مهاجرت، و اقتصاد است. اما این کاری دشوار خواهد بود، چرا که در حال حاضر اروپا عمیقا دچار چند پارگی است، ترس فرانسه از تروریسم، وحشت لهستان از روسیه، آلمان ملتهب از مسئله پناهندگان و انگلستان مصمم به جدایی.

از سوی دیگر اروپایی ها باید نشان دهند که می توانند بدون کمک آمریکا، متحدانی قوی برای خود داشته باشند. آن ها می توانند روابطی مستقیم و پر دامنه را با چین و ژاپن آغاز کنند. از سوی دیگر اروپا باید برای امنیت خود سرمایه گذاری های گسترده ای داشته باشد و بر روی کمک هایی که پیش از این از آمریکا دریافت می کرد، حساب باز نکمد. اروپا باید برای مقابله با انواع تهدیدات از حملات تروریستی گرفته تا حملات سایبری آماده باشد.

عملی کردن این تصمیمات بسیار دشوار به نظر می رسد چرا که در داخل اروپا نیز عده ای هوادار ترامپ هستند. رهبر جبهه ملی راست افراطی فرانسه، مارین لوپن، از کسانی بود که نخستین تبریک ها را به ترامپ اعلام کردند. همچنین ترامپ اعلام کرده که از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دفاع می کند. اما حتی حامیان ترامپ نیز می دانند که نمی توانند با خیالی آسوده به او اعتماد کنند. در حال حاضر تنها راه گذران اروپا از این دوران سخت این است که مجددا متحد و قدرتمند باشد.