۱۴ ایرانی در بین۲۰۰هزار داوطلب سفر به مریخ

0
212

همزمان با برگزاری اجلاس بین‌المللی بازرگانی فضایی ۲۰۱۳ در لندن، مدیرعامل شرکت هلندی Mars One به ارائه جزئیاتی در خصوص سفر بی بازگشت به مریخ و نحوه همکاری شرکت‌های مختلف با این پروژه پرداخت.

 سازمان خصوصی و غیرانتفاعی Mars One قصد دارد با ساخت مستعمره انسانی بر سطح سیاره سرخ، نخستین گروه ساکنان را تا سال ۲۰۲۳ با یک بلیت یک طرفه راهی مریخ کند.

«باس لانس دروپ» بنیانگذار و مدیرعامل این شرکت هلندی در اجلاس بین المللی بازرگانی فضایی ۲۰۱۳ در لندن اعلام کرد که تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار درخواست برای سفر بی‌بازگشت به مریخ از ۱۴۰ کشور جهان ثبت شده که ۸۰ درصد درخواست ها به مردان اختصاص دارد.

مسن ترین متقاضی ۸۳ ساله و جوانترین فرد نیز یک دانش آموز ابتدایی است؛ این دانش آموز هشت ساله خواستار نام نویسی در این پروژه شده و عنوان کرده که تا ده سال آینده و زمان اجرای مأموریت اصلی (سال ۲۰۲۳ میلادی) شرط سنی ۱۸ سال تمام را خواهد داشت.

جزئیات کامل در خصوص نحوه انتخاب داوطلبان اولیه برای گذراندن دوره آموزشی در ماه دسامبر (آذر ماه) منتشر و فرآیند انتخاب نیز بصورت زنده از تلویزیون پخش خواهد شد.

«لانس دروپ» خواستار پیوستن شرکت ها و سازمان های فعال در حوزه سفرهای فضایی به این برنامه شد و تأکید کرد: کشورهای مختلفی علاقه‌مند انجام مطالعات بر سطح مریخ هستند که می توانند تجهیزات مورد نظر خود را با کمک کاوشگر Mars One به این سیاره منتقل کنند؛ همچنین زمینه همکاری با شرکت هایی که بدنبال تبدیل شدن به نخستین برند تجاری در مریخ هستند، وجود دارد.

گام نخست برای اجرای این پروژه، بررسی شرایط زندگی انسان بر سطح سیاره سرخ است و به همین منظور سیستم های آزمایشی بر روی یک کاوشگر که تا سال ۲۰۱۶ راهی سیاره سرخ می‌شود، شرایط محیطی را مورد ارزیابی دقیق قرار می‌دهند.برای ارسال گروه نخست از ساکنان آینده مریخ متشکل از چهار داوطلب، بودجه شش میلیارد دلاری و برای اعزام گروه‌های بعدی نیز به بودجه چهار میلیارد دلاری نیاز است.

گفتنی است، تاکنون ۱۴ ایرانی برای سفر بی‌بازگشت به مریخ ثبت نام کرده‌اند.