۱۰ رسوایی بزرگ رقابتهای جام‌جهانی فوتبال

0
174

 از سال ۱۹۳۰ که رقابت‌های جام جهانی بنیان نهاده شد، این رویداد بزرگ فوتبال شاهد حوادث تلخ و شیرین بسیاری بوده است. جشنواره بزرگ فوتبال در کنار شادمانی‌ها، فداکاری‌ها و لحظات به یادماندنی، تلخی‌ها و رسوایی‌هایی هم به همراه داشته است.

رقابتهای جام جهانی ۲۰۱۴، بیستمین دوره این مسابقات است که با حضور ۳۲ تیم در برزیل برگزار می شود. اما در ۱۹ دوره گذشته اتفاقاتی رخ داده که از بعضی از آنها به عنوان رسوایی یاد می شود و در اینجا به ۱۰ رسوایی بزرگ تاریخ رقابتهای جام جهانی اشاره می شود:

۱- قتل آندره اسکوبار

آندره اسکوبار ، مدافع تیم فوتبال کلمبیا، پس از گل به خودی که در دیدار با آمریکا زد و منجر به شکست دو بر یک تیمش شد از سوی فردی ناشناس به ضربه گلوله کشته شد. این اتفاق تراژیک ۱۰ روز پس از این شکست در “مدلین” کلمبیا رخ داد.

قتل آندره اسکوبار
قتل آندره اسکوبار

۲- دوپینگ دیه‌گو مارادونا

دیه‌گو مارادونا در جام جهانی ۱۹۹۴ تلاش کرد تا به همه ثابت کند در مورد انتقاداتی که نسبت به وی دارند اشتباه می کرده‌اند. وی در بازی با یونان گل زد و به سمت دوربین رفت و در بازی با نیجریه هم عملکرد بسیار خوبی داشت. اما مارادونا در بازی با بلغارستان، دوپینگی اعلام شد.

دوپینگ دیه‌گو مارادونا
دوپینگ دیه‌گو مارادونا

۳- ماجرای مسمومیت رونالدو

چیزی نمانده بود که رونالدو تیم فوتبال برزیل را به پنجمین قهرمانی خود برساند اما در بازی پایانی و در دیدار با فرانسه اتفاق دیگری روی داد. ۷۲ دقیقه قبل از آغاز بازی نام وی در فهرست نفرات تیم نبود اما نیم ساعت بعد نام وی در فهرست قرار گرفت. سپس شایعه شد که به خاطر فشار نایکی بوده که وی در ترکیب برزیل قرار گرفته است. رونالدو پس از بازی بلافاصله به دلیل تشنج به بیمارستان منتقل شد.

ماجرای مسمومیت رونالدو
ماجرای مسمومیت رونالدو

۴- برخورد سهمگین شوماخر با مهاجم فرانسه

نیمه نهایی جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا. دیدار تیم‌های آلمان غربی و فرانسه. فرانسوی‌ها توپی را پشت دفاع آلمان انداختند و پاتریک باتیستون و هارالد شوماخر، دروازه بان آلمان برای توپ کورس گذاشتند اما بازیکن فرانسوی زودتر به توپ رسید. شوماخر برای متوقف کردن حریف با باسن و دست به صورت بازیکن فرانسوی کوبید که باعث شد باتیستون سه دندان خود را از دست بدهد و بیهوش بشود. وی حتی برای دقایقی به اکسیژن نیاز پیدا کرد. داور مسابقه پس از این اتفاق ضربه کاشته را به سود آلمان اعلام کرد. بی بی سی در سال ۲۰۰۵ این تصمیم را یکی از بدترین تصمیمات داوری در تاریخ فوتبال اعلام کرد.

برخورد سهمگین شوماخر با مهاجم فرانسه
برخورد سهمگین شوماخر با مهاجم فرانسه

۵- تبانی آلمان و اتریش

آلمان غربی و اتریش در مرحله گروهی جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا به مصاف هم رفتند. آلمانی‌ها با نتیجه ۲ بر یک مقابل الجزایر شکست خورده بودند و در خطر حذف از مرحله گروهی قرار داشتند. از آنجایی که الجزایر یک روز جلوتر بازی کرده بود، آلمان و اتریش می‌دانستند که یک پیروزی یک بر صفر به نفع آلمان منجر به صعود هر دو تیم خواهد شد. “هورست هوربش” در دقیقه ۱۰ گل آلمان‌ها را به ثمر رساند و هر دو تیم تا پایان کاری به دروازه یکدیگر نداشتند. این موضوع سبب شد تا فیفا از آن پس بازی‌های پایانی مرحله گروهی را به صورت همزمان برگزار کند.

تبانی آلمان و اتریش
تبانی آلمان و اتریش

۶- دست خدا

ماراداونا در جام جهانی ۱۹۸۶ و در مرحله یک چهارم نهایی این رقابتها با دست مقابل انگلستان گل زد. مارادونا در دقیقه ۵۱ روی دست پیتر شیلتون، از طریق دست دروازه انگلیسی‌ها را باز کرد. داور این گل را پذیرفت. مارادونا بعدا گفت بخشی از سرش به همراه دست خدا موجب به ثمر رسیدن گل شده است.

دست خدا
دست خدا

۷- دروازه بان آرژانتینی در تیم پرو

در جام جهانی ۱۹۷۸ که به میزبانی آرژانتین برگزار شد، تیم میزبان برای اینکه در رقابت با برزیل به فینال این دوره از رقابتها راه پیدا می‌کرد می‌بایست با چهار گل اختلاف تیم پرو را شکست می داد. این بازی در نهایت با نتیجه ۶ بر صفر به سود آرژانتین خاتمه یافت. بعدها شایعه شد که پرو در آن بازی به دروازه بان متولد آرژانتین خود تحت عنوان “رامون کویرگوآ” بازی داده است.

دروازه بان آرژانتینی در تیم پرو
دروازه بان آرژانتینی در تیم پرو

۸- رسوایی هلندی‌ها

جام جهانی ۱۹۷۴ و جایی که هلندی‌ها خودشان را آماده می‌کردند تا در دیدار پایانی با آلمان غربی میزبان بازی کنند. نشریه بیلد گزارش داد که تعدادی از زنان که به لحاظ اخلاقی مشکل داشتند با پرداخت رشوه به ماموران امنیتی به اردوی تیم هلند راه پیدا کردند و پاپاراتزی‌ها به این جنجال دامن زدند. می‌گویند مردان یوهان کرایف اگر در بازی فینال، خوب بازی نکردند به این دلیل بود که شب قبل از بازی مشغول توضیح دادن ماجرا از طریق تلفن به همسرانشان بودند.

رسوایی هلندی‌ها
رسوایی هلندی‌ها

۹- نبرد سانتیاگو

در سال ۱۹۶۲، تیم های شیلی و ایتالیا در مرحله گروهی به مصاف هم رفتند. اولین خطای بازی پس از ۱۲ ثانیه انجام شد و اولین اخراج در دقیقه ۸ دیدار. “جورجیو فرینی” از خروج از زمین امتناع کرد و نیروهای پلیس به داخل زمین ریخته و بازیکن ایتالیا را خارج کردند. این کشمکش در تمام طول بازی ادامه پیدا کرد. در دقیقه ۴۱ “سانچز”، بازیکن شیلی، به تلافی انتقام به خاطر ضربه ای که داوید، بازیکن ایتالیا به گردنش زده بود وی را نقش بر زمین کرد اما این داوید بود که از سوی “کن آستور”، داور انگلیسی مسابقه، اخراج شد.

نبرد سانتیاگو
نبرد سانتیاگو

۱۰- سرقت از جواهرفروشی

این اتفاق در یک تورنمنت پیش از رقابتهای جام جهانی در کلمبیا روی داد. “بابی”های انگلستان (مور و چارلتون) از یک مغازه جواهرفروشی دیدن کردند تا برای همسر چارلتون هدیه‌ای تهیه کنند. وقتی آنها از مغازه خارج شدند، مغازه‌دار به پلیس زنگ زد و پلیس کاپیتان انگلستان، مور، را متهم به سرقت دستبندی ۶۰۰ پوندی کرد. مور تحت بازداشت خانگی قرار گرفت و هارولد ویلسون، نخست وزیر وقت انگلستان، به یک دیپلمات بریتانیایی دستور داد تا این بازیکن را از حصر خارج کند. مور به موقع به جام جهانی رسید اما تا سال ۱۹۷۵ این اتهام را به دوش کشید.

 

 

سرقت از جواهرفروشی
سرقت از جواهرفروشی