10 اثر هنری عجیب و غریب از دوران باستان

0
499

آثار هنری باستانی نقش مهمی در درک ما از گذشته ایفا می‌کنند. شاید این آثار در نگاه اول عجیب و غریب به نظر برسند اما وقتی متخصصان پیشینه تاریخی آنها را توضیح می‌دهند، مفهوم واقعی آنها مشخص می‌شود.

به گفته دانشمندان و متخصصان، معمولا نقاشان و صنعت‌گران باستانی ترس‌های معاصر دوره خود، تجربیات شخصی و رویاها و آرزوهای مشتریان خود را در آثارشان به تصویر می‌کشیده‌اند.

اما تصاویر و آثار هنری باستانی وجود دارند که چنان منحصربه‌فرد و غیرمعمولی هستند که حتی باعث تعجب دانشمندان می‌شوند.

در ادامه 10 مورد از آثار هنری باستانی عجیب و غریب را معرفی می‌کنیم:

10. بانوی گلادیاتور

636556641784643205

در موزه آلمان مجسمه‌ای جالب از یک بانوی گلادیاتور وجود دارد. در دست این جنگجو یک شیء هلال دیده می‌شود.هیچ کس نمی‌داند این مجسمه برنزی از کجا آمده است. به گفته دانشمندان مجسمه بانوی گلادیاتور 2000 سال قبل ساخته شده است.

محققان بر این باورند که این مجسمه تصویری نادر از یک بانوی گلادیاتور را به تصویر می‌کشد. شی‌ئی که در دست این جنگجو است شباهت زیادی به شمشیر گلادیاتورها، به نام «سیکا»، دارد.

ژست این مجسمه، دست برافراشته بانوی گلادیاتور، شبیه به علامت پیروزی است که جنگجویان به تماشاچیان نشان می‌دادند. همچنین نگاه این جنگجو به سمت پایین است که نشان می‌دهد وی در حال نگاه کردن به رقیب مغلوب‌شده خود است. همچنین زانوی بانوی گلادیاتوری باندپیچی شده است که روندی معمول در میان گلادیاتورها بود.

در روم باستان گلادیاتورهای زن وجود داشتند. در سال 200 میلادی حضور جنگجویان زن در این مبارزه ممنوع شد. ممکن است که این مجسمه یک گلادیاتور زن واقعی را به تصویر کشیده باشد.

9. سگ‌های گره خورده به انسان

636556641789486945

اخیرا در عربستان سعودی سنگ‌نگاره‌ای کشف شده است که نشان می‌دهد افسار سگ‌ها به کمر شکارچیان بسته می‌شده است. این حکاکی‌ها حاکی از تعقیب حیوانات توسط کماندارهاست.

در این سنگ‌نگاره سگ‌ها حیواناتی با سایز متوسط هستند که گوش‌هایی تیز شده، بینی‌های کوتاه و دم‌های پیچ‌خورده دارند و در اطراف انسان‌ها به تصور کشیده شده‌اند. خطوط ساده نازکی از گردن سگ‌ها تا کمر انسان‌ها کشیده شده است که شبیه به افسار است.

هیچ راهی وجود ندارد که قدمت این سنگ‌نگاره را مشخص کرد اما دانشمندان احتمال می‌دهند که هنرمندی که این تصاویر را حکاکی کرده 9000 یا 8000 سال قبل از میلاد مسیح این کار انجام داده است.

8. هیروگلیف عظیم مصری

636556641803705830

وقتی که باستان‌شناسان دانشگاه ییل «الکاب»، شهری از مصر باستان، را کشف کردند، مسحور شگفتی‌های آن شدند. در سال 2017، مکانی خارق‌العاده به نام «الخوائی» در این شهر باستانی کشف شد؛ در میان سنگ‌های حکاکی‌شده این مکان اولین یادبود هیروگلیفی جهان جا خوش کرده است.

این هیروگلیف به زمانی تعلق دارد که خط مصریان هنوز در حال شکل‌گیری بود. این حکاکی‌ها تقریبا 2500 سال قبل ایجاد شده‌اند و اطلاعات ارزشمندی از مراحل به وجود آمدن سیستم هیروگلیفی منحصربه‌فرد مصریان باستان را به ارمغان آورده‌اند. این هیروگلیف‌ها از راست به چپ نوشته شده‌اند.

یکی از جالب‌ توجه‌ترین ویژگی این هیروگلیف‌ها اندازه بزرگ آنهاست. هر هیروگلیف بیش از نیم متر ارتفاع دارد این در حالی است که اندازه هیروگلیف‌های کشف‌شده قبلی تنها یک تا دو سانتی‌متر بوده است.

نمادهای به‌ کار رفته در این نوشته ناشناخته نیستند اما هیچ‌وقت به اندازه دیده نشده‌اند. شهر الکاب در دوران باستان اهمیت خاصی داشته است.

7. شورشی از دوران پارینه سنگی

636556641770580619

در سال 2013، قطعه سنگ کوچکی در اسپانیا کشف شد که در ابتدا زیاد مهم به نظر نمی‌رسید. اما دانشمندان بعد از پاکسازی آن، متوجه حکاکی 13800 ساله روی آن شدند. این تصویر ساده شامل هفت ساختار شبیه به کلبه می‌شود.

به گفته متخصصان، اگر این حکاکی، تصویری از یک کمپ ماقبل تاریخی باشد، باستانی‌ترین تصویر از یک جامعه قدیمی است. این سنگ‌نگاره برخلاف سبک معمول هنری دوره پارینه سنگی، که معمولا شامل حیوانات، نمادها و حیوانات می‌شود، است.

هنرمندی که این سنگ‌نگاره را حکاکی کرده، در تلاشی برای دادن عمق به منظره، کلبه‌ها را در سه سطح متفاوت به تصویر کشیده است.

6. عقیق جنگ پیلوس

636556641760424426

باستان‌شناسان این تکه سنگ را در آرامگاه 3500 ساله یک جنگجوی عصر برنز در شهر پیلوس یونان پیدا کردند اما آن را کنار گذاشتند تا یافته‌های دیگر را بررسی کنند. اما در بررسی‌های بعدی مشخص شد که این تکه سنگ یکی از باارزش‌ترین یافته‌های باستان‌شناسی است.

پس از سال پاکسازی، محققان متوجه حکاکی‌های پیچیده روی این سنگ شدند و دریافتند که سنگ مذکور یک مهر است که برای مهر و موم کردن نامه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

این مهر سنگی که 3/8 سانتی‌متر طول دارد، یکی از زیباترین آثار هنری متعلق به یونان باستان است. حکاکی‌های این سنگ، یک جنگجو را به تصویر می‌کشد که در حال فرو کردن شمشیر خود به بدن دشمن دوم خود است در حالی که بدن بی‌جان دشمن اول زیر پای جنگجو به چشم می‌خورد. این مهر سنگی «جنگ پیلوس» نام گرفته است.

ظرافت و دقت به کار رفته در ساخت این مهر سنگی نشان‌دهنده توانایی و مهارت خارق‌العاده هنرمند سازنده آن است.

این مهر در سال 2015 در آرامگاه یک جنگجو کشف شد. داخل این گور یک اسکلت دست‌نخورده میسنی قرار داشت. این مرد میسینی «جنگجوی گریفین» نام گرفته است چراکه پلاکی از جنس عاج مزین به تصویر حکاکی‌شده یک شیردال در کنار وی دفن شده بود.

میسنی‌ها از اقوام مهاجر یونانی در اوایل هزاره دوم قبل از میلاد مسیح در جزایر اژه و مدیترانه بودند. این تمدن به دلیل علاقه به طلا و وجود گنجینه‌های فراوان به تمدن سرشار از طلا شهرت داشت.

5. سنگ قبر حاکم

636556641752611886

اخیرا بنای یادبود شگفت‌انگیزی در پمپئی کشف شده که مزین به طولانی‌ترین کتیبه سنگی است. در این کتیبه چهار متری هفت روایت از متوفی به صورت تصویری ثبت شده است. این سنگ‌نگاره مرمرین تصاویری از عروسی، جشن‌ها، بازی‌ها و روزهای پایانی متوفی را به تصویر کشیده است.

همچنین بیوگرافی کوتاهی از متوفی در این سنگ‌نگاره مرمری وجود دارد که نشان می‌دهد وی یکی از حاکمان پمپئی بوده است. نام این فرد در سنگ‌نگاره ذکر نشده است.

در سال 59 میلادی در پمپئی یک رویداد گلادیاتوری روی داد. در حین بازی‌ها نزاع شدیدی در آمفی‌تئاتر درگرفت. این اتفاق چنان جدی بود که امپراطور نرو دستور تحقیق درباره آن را صادر کرد.

مجلس سنای روم چندین نفر را مجرم شناخت که همگی تبعید شدند. پمپئی برای یک دهه از برگزاری مبارزه گلادیاتورها منع شد. البته این داستان توسط تاکیتوس، مورخ رومی، گفته شده بود. این کتیبه نه تنها صحت این داستان را تایید می‌کند بلکه نشان می‌دهد که حاکم پمپئی نیز جز افراد تبعید شده بوده است.

4. بانوی لپ‌تاپ به دست

636556641799018230

تقریبا 100 سال قبل از میلاد مسیح، یک بانوی یونانی از طبقه اشرافی مرد. آرامگاه وی شامل یک سنگ‌نگاره است که این بانو را در حالی نشان می‌دهد که روی یک تخت نشسته است و کودکی در خدمت او است. اما دختربچه شی‌ئی را در دست دارد که توجه ببیننده را به خود جلب می‌کند.

برخی از نظریه‌پردازان ادعا می‌کنند که این دختربچه لپ‌تاپی در دست دارد. به نظر می‌رسد که بانوی یونانی قصد داشته چیزی در آن تایپ کند. این گمانه‌زنی‌ها تا جایی پیش رفت که برخی پورت یو‌اس‌بی را در کنار این شیء لپ‌تاپ مانند تشخیص دادند.

برخی معتقدند این سنگ‌نگاره متعلق به «اوراکل دلفی»، پیشگوی یونانی، است که ظهور کامپیوترها را پیش‌بینی کرده بود. مورخان توجهی به این ماجراها نکردند چراکه آنها متعقدند شیء در دست دختربچه یک جعبه، احتمالا یک جعبه جواهرات یا آینه، است.

همچنین محققان می‌گویند پورت‌های یو‌اس‌بی گفته شده در واقع سوراخ دریل است که برای نصب قطعه دیگری روی آن ایجاد شده است.

3. موزائیک باکس‌فورد

636556641745424373

موزائیک باکس‌فورد صحنه‌های پرجنب‌وجوشی را از مبارزه میان قهرمانان افسانه‌ای و هیولاها به تصویر کشیده است. این موزائیک که در سال 2017 در روستای باکس‌فورد انگلستان کشف شد، موجب شگفتی بسیاری از باستان‌شناسان شد.

قسمت‌هایی از این موزائیک قابل شناسایی هستند: هرکول و بلوروفن، که سوار بر پگاسوس(اسپ بالدار) بود، در حال مبارزه با شیمر (یا کایمرا؛ هیولای اسطوره‌ای یونان باستان که سر شیر و بدن بز و دمی از سر مار دارد و از دهانش شعله‌های آتش بیرون می‌زند) و سنتورها(موجودی نیمی انسان نیمی اسب) به تصویر کشیده شده‌اند.

این موزائیک شش متر طول دارد و در کنار‌ه‌های آن کیوپید (الهه عشق یونان باستان)، اطلس (از تیتان‌های نسل دوم که جهان را به دوش می‌کشد) و دیگر چهره‌های اسطوره‌ای به چشم می‌خورند. این اثر باستانی 1600 ساله شامل نوشته‌هایی می‌شود که به ندرت در موزائیک‌ها دیده می‌شود.

2. نقاشی بسیار خطرناک

636556641752143191

آدریان ونسن یک نقاش هلندی بود که در قرن شانزدهم زندگی می‌کرد. در سال 1589، پرتره‌ای از سر جان میتلند، اشراف‌زاده تودور، کشید. در سال 2017، این نقاشی با اشعه ایکس بررسی شد و مشخص شد که پرتره میتلند اولین نقاشی نبوده که روی این بوم کشیده شده است.

زیر نقاشی میتلند، پرتره‌ای از یک زن وجود دارد که با توجه به ظاهر آن دانشمندان او را ماری، ملکه اسکاتلندی‌ها، اعلام کردند. نقاشی‌های معاصر از افراد سلطنتی بسیار نادر هستند. ماری فردی بحث‌برانگیز و منفور بود. در سال 1567 به جرم قتل همسرش مجبور شد که از سلطنت کناره‌گیری کند.

همچنین ماری در آن دوره درگیر سیاست‌های مذهبی زیادی بود. سرانجام به دستور دخترعمویش، الیزابت اول، گردن زده شد. بنابراین کشیدن پرتره ماری در آن دوره کار عاقلانه‌ای نبوده است.

پرتره ونسن از ملکه اسکاتلند نیمه‌تمام است که نشان می‌دهد وی بعد از مرگ ملکه در سال 1587 از کشیدن آن دست برداشته است.

1. کرم «سنت روچ»

636556641735580619

در سال 2017، محققان ایتالیایی یک نقاشی از سنت روچ را مورد بررسی قرار دادند. گفته می‌شود این مرد فرانسوی که در قرن چهاردم می‌زیسته، می‌توانسته است بیماران مبتلا به طاعون را شفا دهد. سنت روچ معمولا با یک بابو، ورم‌کردگی روی قسمت بالایی پا بیماران مبتلا به طاعون، نقاشی می‌شد.

اما این نقاشی قرون وسطایی با دیگر نقاشی‌ها از سنت روچ متفاوت است. پای سنت روچ در حالی کشیده شده است که مایعی سفید از زخمش بیرون زده است. در گذشته گمان می‌شد که این رشته‌ عجیب و غریب چرک بوده است اما مطالعه اخیر نشان می‌دهد که که این رشته سفید آویزان، یک کرم بوده است.

به نظر می‌رسد که هنرمند ناشناس این اثر از قوه تخیل خود هم استفاده‌ای نکرده است. احتمالا این نقاشی برای اولین بار یک کرم انگلی، به نام «دراکون‌کولوس مدیننسیس» را به تصویر کشیده است که با نام کرم گینه نیز شناخته می‌شود. لاروهای این انگل از طریق آب آلوده منتقل می‌شود.

به گزارش آنا؛ این انگل اتفاقات وحشتناکی را برای میزبان رقم می‌زند. بعد از یک سال دوره نهفتگی، پای فرد تاول می‌زند و کرم که حالا یک متر طول درد از پوست بیرون می‌زند. با وجود این که این انگل کشنده نیست اما تجربه چندش‌آوری است.