۲۵ فیلم وارد فهرست میراث ملی سینمایی آمریکا شدند

0
115

فیلم‌هایی از «آلفرد هیچکاک»، «استنلی کوبریک» و «استیون اسپیلبرگ» به عنوان میراث سینمایی و آثار دارای ارزش فرهنگی، تاریخی و زیبایی‌شناختی وارد فهرست ملی ثبت فیلم آمریکا شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از نیویورک تایمز، کتابخانه ملی کنگره آمریکا اعلام کرد که از سال ۱۹۸۸ هر ساله اقدام به ثبت ۲۵ فیلم واجد شرایط ارزش هنری و فرهنگی در فهرست ملی میراث سینمایی این کشور می‌کند، امسال برای سومین دهه اقدام به معرفی فهرست جدید این فیلم‌ها کرده است که در آن آثار مطرحی چون «ربکا» ساخته «آلفرد هیچکاک» (۱۹۴۰)، «پارک ژوراسیک» (۱۹۹۳)، «درخشش» به کارگردانی «استنلی کوبریک» (۱۹۸۰)، «سربازهای یک‌چشم» به کارگردانی «مارلون براندو» (۱۹۶۱)، «بانویی از شانگهای» ساخته «اورسن ولز» (۱۹۴۷) و همچنین انیمیشن کلاسیک و معروف «سیندرلا» محصول ۱۹۵۰ کمپانی دیزنی دیده می‌شود.

«روز بد در بلک راک» به کارگردانی «جان استرجس» (۱۹۵۵)، «اخبار تلویزیون» ساخته «جییم ال.بروکس» (۱۹۸۷)، «کوهستان بروکبک» ساخته «آنگ لی» (۲۰۰۵)، انیمیشن «سیندرلا» (۱۹۵۰)، «روزگار شراب و گل‌های سرخ» از «بلیک ادوادرز» (۱۹۶۲)،  «جویبار ایو» ساخته «کیسی لمونز» (۱۹۹۷)، «دختری بدون روح» به کارگردانی «جان اچ.کالینز» (۱۹۱۷)، «قلب‌ها و ذهن‌ها» از «پیتر دیویس» (۱۹۷۴)، «خبرچین» به کارگردانی «جان فورد» (۱۹۳۵)، «به خدا واگذارش کن» ساخته «جان ام. استال» (۱۹۴۵)، «بانوی زیبای من» از «جورج کیوکر» (۱۹۶۴) از جمله دیگر فیلم‌های این فهرست هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از نیویورک تایمز، فیلم‌ها برای قرار گرفتن در این فهرست باید حداقل ۱۰ سال سن داشته باشند و بنابر اعلام کتابخانه کنگره، این فیلم‌ها از میان ۶۳۰۰ فیلم، نامزد انتخاب شده‌اند.