۱۳۰ شرکت فرانسوی برای برقراری رابطه و شناسایی فرصت‌ها به ایران می‌روند

0
111

بزودی، نمایندگان ۱۳۰ شرکت فرانسوی، به همراهی وزیر کشاورزی فرانسه به ایران خواهند رفت. ماموریت اصلی این هیئت برقراری روابط با مسئولان دولتی ایرانی، شناسایی فرصت‌های اقتصادی و ارزیابی ظرفیت‌های بازار ایران خواهد بود. با اینحال، سرمایه‌گذاران فرانسوی هنوز به رفع مشکلات مالی و گشایش درهای بازار ایران مطمئن نیستند.
روز ۲۱ سپتامبر/۳۰ شهریور، گروه بزرگی از صاحبان صنایع و سرمایه‌گذاران فرانسوی برای بررسی بازار و آشنایی و برقراری روابط با مسئولان ایرانی به تهران خواهد رفت.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، شرکت‌های فرانسوی امیدوارند که رفع تحریم‌های ایران طی شش ماه اول سال آینده (۲۰۱۶) برای آنها فرصت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری و بهره‌گیری از بازار هشتاد میلیون نفری این کشور ایجاد کند.
به نوشتۀ خبرگزاری رویترز، ویژگی‌های جوانی، شهرنشینی  و سطح بالای آموزش در جامعۀ ایرانی باعث شده که ظرفیت بالقوۀ بازار این کشور «بسیار با اهمیت» ارزیابی گردد.

رقابت سخت: فرانسوی‌ها عقب مانده‌اند

شرکت‌های فرانسوی آگاهند که در راه دستیابی به این بازار، رقابت دشواری با آلمانی‌ها، اتریشی‌ها، آمریکایی‌ها، چینی‌ها و کره‌ای‌ها خواهند داشت.
هیئت فرانسوی توسط آقای ایو- تیبو دو سیلگی، معاون شرکت عظیم ونسی (VINCI) و معاون بین‌المللی اتحادیۀ صاحبان صنایع فرانسه (MEDEF) رهبری می‌شود.
وی به خبرنگاران گفت: «این بازدید (از ایران) برای ما خیلی مهم است. ما کمی از دیگران عقب مانده‌ایم و حالا باید برای “فتح دوباره” اقدام کنیم»…

خبرگزاری رویترز با یادآوری این نکته که هشتاد درصد اقتصاد ایران در دست نهادهای دولتی است می‌نویسد که مأموریت اصلی هیئت فرانسوی برقراری رابطه با نمایندگان دولت خواهد بود.
آقای دو سیلگی گفت که پیشنهادها یا موقعیت‌های اقتصادی در ایران باید قابل رقابت با پیشنهادهای مشابه باشد. او بدون صحبت از تحریم‌ها تأکید کرد که مشکلات مالی نیز باید از سر راه برداشته شوند.

این هیئت بزرگ اقتصادی، آقای استفان لوفول۲ وزیر کشاورزی فرانسه را همراهی خواهد کرد که قرار است در چارچوب یک سفر رسمی، با ماتیاس فکل۳ وزیر مشاور در بازرگانی خارجی به تهران بروند.

اتحادیۀ صاحبان صنایع فرانسه نام شرکت‌هایی را که در این سفر حضور خواهند داشت فاش نکرده و فقط توضیح داده که «همۀ بخش‌ها، به غیر از صنایع دفاعی و امور مالی» نمایندگان خود را به تهران اعزام می‌کنند.