۱۰ کاپیتان برتر تاریخ تیم ملی فوتبال ایران

0
176

در طول تاریخ فوتبال ایران بازیکنان زیادی بازوبند پر افتخار کاپیتانی تیم ملی را بر بازو بسته‌اند و آمار و ارقام جالبی را رقم زده‌اند اما در طول جام‌های جهانی یک طلسم باقی مانده است.

تیم ملی فوتبال ایران که اولین بازی خود را در سال ۱۳۳۰ مقابل افغانستان انجام داد، در ۶۹ سال اخیر بیش از ۵۵۰ بار در بازی‌های رسمی و غیر رسمی به میدان رفته که در این مدت تیم ملی کشورمان کاپیتان‌های متعددی داشته که نام بسیاری از آنها در تاریخ فوتبال ایران نقش بسته است.

بیشترین تعداد کاپیتانی
بازیکنی که بیشتر از همه بازیکنان دیگر در تاریخ دیدارهای تیم ملی بازوبند کاپیتانی بر بازو بسته، کسی نیست جز علی دایی، بهترین گلزن ملی ایران و جهان. دایی که با ۱۰۹ گل زده بهترین گلزن ملی ایران و جهان است و با ۱۴۹ بازی ملی بعد از نکونام دارای بیشترین بازی ملی است، با ۸۰ کاپیتانی رکورددار تعداد کاپیتانی در تیم ملی ایران است.

دایی در جام‌های جهانی، ملت‌های آسیا، مقدماتی‌های این مسابقات و بسیاری از دیدارهای تدارکاتی و غیر رسمی دیگر نقش کاپیتان را برای تیم ملی داشته است.

بهترین گلزن ملی کشورمان ۲ بار در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان، ۴ بار در جام ملت‌های ۲۰۰۰ لبنان و ۶ بار در جام ملت‌های ۲۰۰۴ چین مفتخر به بستن بازوبند کاپیتانی تیم ملی ایران شده این از مهمترین رویدادهایی است که وی نقش کاپیتان را ایفا کرده است. بعد از دایی جواد نکونام با ۵۶ و احمدرضا عابدزاده با ۳۸ کاپیتانی در رده‌های بعدی قرار دارند.

جدول بیشترین تعداد کاپیتانی تیم ملی

ردیفبازیکنبازی ملیتعداد کاپیتانی
۱علی دایی۱۴۹۸۰
۲جواد نکونام۱۵۱۵۶
۳احمدرضا عابدزاده۷۹۳۸
۴علی پروین۷۶۳۱
۵محمد پنجعلی۴۵۲۷
۶پرویز قلیچ خانی۶۴۲۶
۷سیروس قایقران۴۳۲۲
۸مهدی مهدوی کیا۱۱۰۱۷
۹علی کریمی۱۲۷۱۶
۱۰مصطفی عرب۴۸۱۳

۸ کاپیتان در جام‌های جهانی
تیم ملی کشورمان از ابتدا تاکنون در ۵ جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین، ۱۹۹۸ فرانسه، ۲۰۰۶ آلمان، ۲۰۱۴ برزیل و ۲۰۱۸ روسیه حضور داشته و ۱۵ دیدار در این مسابقات داشته که ۸ بازیکن در آن بازوبند کاپیتانی بسته‌اند.

علی پروین اولین نفری بود که در جام جهانی بازوبند کاپیتانی تیم ملی را بر بازو بست که این اتفاق در دیدار مقابل هلند در جام جهانی ۱۹۷۸ افتاد که بازی با نتیجه ۳ بر صفر به سود هلند به پایان رسید.

تنها در جام‌های جهانی ۷۸ آرژانتین و ۲۰۱۸ روسیه تیم ملی در هر ۳ دیدار با یک کاپیتان به میدان رفت و برای همین است که علی پروین و جواد نکونام هر کدام با ۳ کاپیتانی در جام‌های جهانی بیشترین سهم را داشته‌اند.

نادر محمدخانی و احمدرضا عابدزاده در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه، علی دایی و یحیی گل محمدی در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان و مسعود شجاعی و احسان حاج صفی در جام جهانی روسیه کاپیتانی تیم ملی را بر عهده داشته‌اند. تاکنون هرگز پیش نیامده که در جام‌های جهانی کاپیتان‌های تیم ایران موفق به گلزنی شوند.

کاپیتان‌های تیم ملی در جام ملت‌ها
سیروس قایقران، علی دایی و جواد نکونام هر کدام در دو دوره از جام ملت‌ها کاپیتانی تیم ملی را بر عهده داشته‌اند. قایقران در سالهای ۱۹۹۲ ژاپن و ۱۹۹۸ قطر، علی دایی در سال‌های ۲۰۰۰ لبنان و ۲۰۰۴ چین و جواد نکونام نیز در سالهای ۲۰۱۱ قطر و ۲۰۱۵ استرالیا کاپیتن تیم ملی بودند.

حسن حبیبی در جام ملت‌های آسیا سال ۱۹۶۸ کاپیتان تیم ملی بود تا این پیشکسوت اولین کاپیتان تیم ملی در همه ادوار جام‌های ملت‌های آسیا باشد.

مهر نوشت؛ مصطفی عرب، پرویز قلیچ خانی، ناصر حجازی، محمد پنجعلی، سیروس قایقران، مجتبی محرمی، علی دایی، مهدی مهدوی کیا و جواد نکونام همه آنهایی هستند که در ادوار مختلف جام‌های ملت‌های آسیا کاپیتان تیم ملی بوده‌اند.

مطرح ترین کاپیتان‌های تیم ملی
در بین همه بازیکنانی که بازوبند کاپیتانی تیم ملی را بسته‌اند، برخی‌ها نسبت به دیگران برجسته‌تر هستند که از جمله آنها می‌توان به نفراتی چون پرویز دهداری، محمد رنجبر، حسن حبیبی، مصطفی عرب، پرویز قلیچ خانی، مهدی دینورزاده، ناصر حجازی، سیروس قایقران، محمد پنجعلی، حمید درخشان، فرشاد پیوس، مجتبی محرمی، احمدرضا عابدزاده، نادر محمدخانی، جواد زرینچه، علی دایی، مهدی مهدوی کیا، جواد نکونام، آندرانیک تیموریان، اشکان دژآگه و مسعود شجاعی اشاره کرد.