یک گروه بزرگ فولادسازی آلمانی هم از بازار جمهوری اسلامی می رود

0
305

گروه بزرگ فولادسازی اس.ام.اس آلمان اعلام کرد روابط تجاری خود با شرکت های جمهوری اسلامی را در آستانه دور جدید تحریم های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، متوقف می کند.

ریچارد گرنل سفیر آمریکا در آلمان روز یکشنبه در توئیتر خود اعلام کرد گروه بزرگ فولادسازی اس.ام.اس آلمان به سفارت آمریکا اعلام کرده که بازار جمهوری اسلامی را ترک خواهد کرد.

این شرکت بزرگ آلمانی که در آمد ۲.۸۹ میلیارد یورویی در سال گذشته داشته، پیشتر با جمهوری اسلامی وارد مذاکراتی شده بود. حتی در نوامبر سال ۲۰۱۶، نمایندگان آن از برخی کارخانه های فولاد جمهوری اسلامی از جمله مبارکه دیدار داشتند.

توافق هسته ای سال ۹۴ جمهوری اسلامی و کشورهای پنج به علاوه یک زمینه بازگشت بسیاری از شرکت ها به جمهوری اسلامی را فراهم کرد اما دولت پرزیدنت ترامپ جمهوری اسلامی را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی و بی ثبات سازی در منطقه متهم کرد.

بعد از آن بود که شرکت های اروپایی دوباره اقدام به ترک قرارداد با جمهوری اسلامی کردند. با اینکه دولت آلمان موافق حفظ برجام است اما شرکت های آلمانی برای دوری از مجازات توسط آمریکا، بازار جمهوری اسلامی را ترک می کنند.

پیشتر، «دویچه بان» که اپراتور دولتی راه آهن آلمان به شمار می رود، اعلام کرد از دو پروژه مشاوره و همکاری فنی با جمهوری اسلامی خارج می شود. همچنین «دویچه تلکام» نیز در پی تحریم های آمریکا به فعالیت های خود در جمهوری اسلامی پایان می دهد.

به گزارش صدای آمریکا؛ اتحادیه اروپا در نظر دارد برای حفظ برجام همکاری با جمهوری اسلامی را ادامه دهد و از شرکت های اروپایی خواسته است با جمهوری اسلامی تجارت کنند اما کارشناسان می گویند در سایه بازگشت تحریم های آمریکا، مقامات اروپایی قدرت عمل زیادی برای تشویق شرکت های بزرگ چند ملیتی به ادامه فعالیت با دولت جمهوری اسلامی ندارد.