یک نوکیش مسیحی و سه مسیحی اهل باکو به ۱۰ سال حبس در دادگاه انقلاب محکوم شدند

0
277

منصور برجی، سخنگوی سازمان ماده ۱۸، وابسته به شورای کلیساهای همگام در لندن گفت یک نوکیش مسیحی ایرانی به نام ناصر نورد گل‌تپه به همراه سه مسیحی تبعه کشور آذربایجان در دادگاه انقلاب هر کدام به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند. در حال حاضر هر چهار نفر درخواست تجدید نظر به حکم دادگاه را داده و منتظر حکم نهایی هستند.

به گفته منصور برجی ناصر نورد گل تپه، نوکیش مسیحی ایرانی به همراه سه مسیحی اهل باکو آذربایجان به نام‌های یوسف فرهادوف تالت اوغلو، بهرام نسیبوف الخان اوغلو و الدار قربانوف چهارم تیرماه ۱۳۹۵ به همراه چند ایرانی دیگر در یک مهمانی در خانه‌ای در فاز دوم شهرک اندیشه کرج توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. منصور برجی گفت: «بیشتر بازداشت شده‌ها پس از بازجویی با تعهد آزاد شدند اما ناصر نورد گل‌تپه و سه مسیحی اهل باکو تا تاریخ ۱۷ آبان ۹۵ در بازداشت بودند و پس از آن با قرار وثیقه آزاد شدند.»

منصور برجی درباره وضعیت فعلی این چهار نفر گفت: «هر سه مسیحی اهل باکو پس از آزادی با قرار وثیقه به کشورشان بازگشتند. اما ناصر نورد گل تپه در ایران است و نگران حکم دادگاه تجدید نظرش. او امیدوار است که این حکم شکسته شود.»

به گفته آقای برجی اتهام این چهار نفر «اقدام علیه امنیت ملی به قصد براندازی نرم نظام » از طریق ارتباط تشکیلاتی با کلیسای کلام زندگی در سوئد و آنچه «مسیحیت صهیونیستی» خوانده شده، عنوان شده است. آنها در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمد‌زاده و با استناد به ماده ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی آنها را به ۱۰ سال حبس محکوم کرده است.

بر اساس ماده ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی «هر کس با هر مرامی، دسته، معیت یا شعبه جمعیتی بیش از دو نفر در داخل یا خارج از کشور تحت هر اسم یا عنوانی تشکیل دهد یا اداره نماید که هدف آن بر هم زدن امنیت کشور باشد و مجارب شناخته نشود به حبس از دو تا ده سال حبس محکوم می‌شود.» قاضی احمد‌زاده آنها را بر اساس این ماده به حداکثر مجازات که همان ۱۰ سال حبس است، محکوم کرده است.

منصور برجی، مدافع حقوق مسیحیان ایران درباره علت حضور این سه مسیحی اهل باکو در تهران گفت: «آنها از اعضای کلیسای کلام زندگی در باکو هستند. این کلیسا برای مسیحیان پروتستان است و شعبه اصلی آن در سوئد است. آنها به قصد تفریحی به ایران آمده بودند و در خانه یکی از نوکیشان مسیحی به همراه عده دیگری از جمله ناصر نورد گل‌تپه بازداشت شدند.»

آقای برجی درباره مستندات اتهام این چهار نفر گفت: «در دادگاه سندی که مبنی  آنها علیه امنیت ملی باشد وجود نداشته فقط قاضی در دادگاه مرتب اشاره به گزارشی از دفتر حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران می‌کرده که به گفته وکلا این گزارش در پرونده متهمان وجود نداشته و آنها دسترسی به این گزارش نداشته‌اند. متهمان هم در بازجویی‌ها و در دادگاه بارها گفته‌اند آنها هیچ کار خلافی جز انجام وظایف عبادی و دینی مسیحیت و شرکت در کلیساهای خانگی نداشته‌اند.»

آقای برجی ادامه داد: «اتهامات وارد به این مسیحیان فاقد ادله قانونی و حکم صادره نقض صریح آزادی مذهب و عقیده است. مسیحیان زیادی صرفا به دلیل شرکت در مراسم عبادت جمعی حتی در حریم خصوصی منازلشان بازداشت و حکم گرفته‌اند. در واقع این حکم ها به دلیل نگرانی دولت از گرویدن ایرانیان به مسیحیت و شرکت در کلیساهای خانگی است.»

همچنین منصور برجی با اشاره به گزارشات دریافتی سازمان ماده ۱۸ مستقر در لندن گفت قاضی احمدزاده از ابتدای سال ۱۳۹۶ تاکنون ۱۶ نوکیش مسیحی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی محکوم کرده و حکم‌های بین پنج تا ۱۵ سال زندان برای آنها صادر کرده است: «متاسفانه خانواده‌های این مسیحیان به دلیل نگرانی‌های و ترس‌های که دارند به ما اجازه رسانه‌ای کردن نام هایشان را نداده‌اند.»

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران ؛ پیش از این یکی از کلیسای قدیمی فارسی زبان پروتستان با عنوان «جماعت ربانی مرکز» در تهران زیر فشار ماموران اطلاعات روز ۵ خرداد ماه ۱۳۹۲ تعطیل شد و یکی از کشیش‌های این کلیسا به نام  روبرت آسریان نیز به زندان اوین منتقل شد. این کلیسا در خیابان تخت جمشید تهران و از اصلی‌ترین کلیساهای پروتستان در ایران به شمار می‌رفت.