یک شهروند چینی و دو شرکت ایرانی به فهرست تحریم های آمریکا اضافه گشت

0
123

به گزارش منابع خبری، مقامات مسئول در امور تحریم های ایران در آمریکا، اعلام داشتند که یک شهروند چینی در ماه فوریه گذشته در انگستان به اتهام دور زدن تحریم های ایران بازداشت شده و تا ماه ژوئن در زندان باقی خواهد ماند؛ در این ماه است که دادگاهی در بوستون آمریکا در مورد استرداد وی به آمریکا و پاسخگوئی به اتهامات وارده تصمیم خواهد گرفت.

 این تبعه چین متهم است که بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲، هزاران قطعه لوازم یدکی با کاربرد هسته ای را به یک شرکت ایرانی تحت عنوان “عیوض تکنیک” فروخته است. گفته شده است که این شرکت در زمینه تهیه و تجهیز وسائل مورد نیاز برای پیشبرد برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی فعالیت دارد؛ دادستان پرونده می گوید: برخی از این قطعات محصول چین بوده اند.

 بنا برگزارش خبرگزاری فرانسه، “سی‌های چنگ”- شهروند چینی اهل شانگهای، به توطئه و انجام هماهنگی با “سید ابوالفضل شهاب جمیلی” از تهران و نماینده شرکت‌های مهندسی “نیکار” و “عیوض تکنیک”، برای صادرات دستگاهی موسوم به “مبدل فشار” متهم شده است.

مقامات آمریکائی می گویند که دستگاه مورد نظر این افراد می تواند در سانتریفیوژهای گازی مورد استفاده قرار گیرد و به غنی سازی اورانیوم در جهت ساختن بکار گرفته شود.

 بنابر گزارش ها، در صورتیکه “سی‌های چنگ” و رابط ایرانی وی، در این پرونده گناهکار شناخته شوند، به بیست سال حبس و یک میلیون دلار جریمه نقدی برای هر مورد کار خلاف در دور زدن تحریم ها محکوم خواهند شد.