یمن در آستانه ویرانی کامل؛ نوشتاری از فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی

0
516

نشریه فرانسوی لوموند در گزارشی نوشت؛ یمن در آستانه ویرانی کامل قرار دارد. لوموند می نویسد؛ حملات نیرو های ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان سعودی تاکنون ده هزار کشته در میان مردم یمن بجای گذاشته است. اکثر این قربانیان را مردم غیر نظامی تشکیل می دهند. فاجعه آمیز ترین بیماری وبا در جهان، یمن را تهدید به نابودی می کند.

جنگی که از دوسال پیش تاکنون در یمن در جریان است؛ بیش از هر کسی غیرنظامیان را کشته است، آنان را بمباران می کند، مردم را آواره، گرسنه و محروم از درمان کرده است. به گزارش سازمان ملل متحد در نوزدهم ژوئیه ۲۰۱۷ میلادی یک ستون از مردم آواره یمن که در حال فرار بودند از سوی هواپیما های آل سعود بمباران و بیست نفر از اعضای یک فامیل کشته شدند و در این باره تنها یک تیتر کوچک در روزنامه ها نوشته شد.

در رسانه ها از تراژدی یمن کمتر گفتگو می شود، به دلیل اینکه دست اندرکاران این تراژدی مایل به رسانه ای شدن این مطالب نمی باشند. یمن صحنه برخورد میان ریاض و تهران است که هر یک می کوشند قدرت برتر خاورمیانه باشند. دو خبرنگار عکاس نشریه لوموند موفق شدند سرزمین یمن را مشاهده کنند و نتیجه گزارش آنان این است: « یمن یک کشور در آستانه فروپاشی و ویرانی کامل در میان بی تفاوتی همگانی می باشد».

در یک سوی جنگ، ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان سعودی با پشتیبانی از عبدالربه منصور هادی و در سوی دیگر شورشیان حوثی ( شعبه ای از مذهب شیعه) متحد علی عبدالله صالح که به آرامی از سوی ایران ( رهبر خط شیعه در جهان) پشتیبانی می شوند قرار گرفته اند.

یمنی ها بهای سنگینی به دلیل رقابت میان ایران و عربستان سعودی می پردازند. تراژدی انسانی بزرگی در حال رخ دادن است. نزدیک به شصت در صد از ده هزا رکشته جنگ در دو سال گذشته را غیر نظامیان تشکیل می دهند. یمن در مصاف بزرگترین اپیدمی وبا در جهان قرار دارد، بدتر از بیماری وبا، بمباران سواحل دریای سرخ از سوی ائتلاف سعودی می باشد که منجر به محرومیت میلیون ها یمنی از کمک های غذایی شده است.

دو طرف متخاصم مقصر و متهم به جنایت جنگی می باشند. به نظر نمی رسد که هیچ یک از دو طرف در حال حاضر بتواند پیروز شود. هیچ گفتگویی میان ریاض و تهران دستکم درباره یمن در جریان نیست و کمتر از مسائل سوریه و عراق به آن پرداخته می شود. روی خرابه های یک حکومت شکننده در یمن، القاعده و داعش بهره می برند.

پدر خوانده های پدر خوانده! [بی خیال! ] آمریکا، فرانسه، بریتانیا کنار سعودی ها و روسیه در کنار ایران قرار گرفته اند. رئیس جمهور ترامپ با پشتیبانی هیجان انگیز از اردوگاه جنگ طلب تر، یعنی سعودی ها، حتی روغن روی آتش ریخته است. بطور کلی پایان جنگ در یمن الویت هیچ کس نیست. فرای همه بی تفاوتی ها یک اشتباه سنگین از نظر مردمی که در یمن زندگی می کنند. یمن فقیر ترین کشور جهان ، کشوری که مانند افغانستان از نیم قرن پیش تاکنون جنگ را بهتر از صلح می شناسد.

کشوری تقسیم شده به شمال و جنوب و یک اشتباه برای اینکه روی ویرانه های یمن با یک حکومت شکننده، شبکه های القاعده و یا داعش بهره مند شده اند. سلفی ها این ایدئولوژی قانقاریا (سیاه مردگی) نسخه خشن و فرقه ای صادراتی ریاض در بخش های زیر کنترل ائتلاف سعودی در حال گسترش می باشند. سلفی گری چیزی که درباره اش در اروپا و خاورمیانه زیاد نمی دانیم ، خاک منبع تغذیه جهادی ها می باشد.

در پایان یک اشتباه بزرگ، یمن یک بار در گذشته به دو بخش شمال و جنوب تقسیم شده بود چیزی که نوید دهنده یک فاجعه جدید در کشوری که بسوی فروپاشی می رود. به عبارت دیگر هر چه این جنگ ادامه یابد در فاصله کمی از راه انتقال نفت می تواند بوجود آورنده منبع دیگری از درگیری ها و خشونت باشد. سرزمینی که روزگاری سرزمین خوشبخت نامیده می شد اکنون تبدیل به سرزمینی محکوم به ناکامی و بدبختی شده است.

یکم اوت ۲۰۱۷