یاسمین مقبلی  فرمانده فضاپیمایی موشک فالکون اسپیس ایکس

0
371

ناسا می‌گوید یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی-آمریکایی را برای یک پروژه مشترک با آژانس فضایی اروپا به فضا می‌فرستد.

خانم مقبلی که ۳۸ سال دارد در این پروژه قرار است به عنوان فرمانده فضاپیمایی که با موشک فالکون اسپیس ایکس به فضا می‌رود حضور داشته باشد.

بر اساس اعلام ناسا انتظار می‌رود این ماموریت پیش از سال ۲۰۲۳ انجام شود و پرتاب نیز از مرکز فضایی ناسا در فلوریدا انجام خواهد شد. این نخستین پرواز فضایی برای یاسمین مقبلی خواهد که در سال ۲۰۱۷ به عنوان یکی از فضانوردان ناسا انتخاب شده است. خانم مقبلی لیسانس و همچنین فوق لیسانس مهندسی هوافضا را از موسسه فناوری ماساچوست MIT دریافت کرده است. او همچنین در دانشکده تحصیلات تکمیلی نیروی دریایی در مونتری کالیفرنیا تحصیل کرده است.

در صورتی که این ماموریت با موفقیت به انجام برسد مقبلی نخستین فرد ایرانی تباری است که به صورت حرفه‌ای به فضا سفر کرده است. پیش‌تر انوشه انصاری با هزینه شخصی خود به صورت توریستی سفری به فضا انجام داده بود.

یورونیوز نوشت؛ خانم مقبلی که در آلمان غربی متولد شده در دوران کودکی همراه با خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کرد. خانواده او پس از انقلاب سال ۵۷ از ایران خارج و به آلمان غربی رفته بودند.

او که عضوی از نیروی دریایی آمریکا بوده و با هلی‌کوپتر پرواز می‌کرده در زمان حضور نیروهای ایالات متحده در افغانستان در عملیات‌های رزمی متعددی حضور داشته است.