گوترش از جمهوری اسلامی خواست تا نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌ای-موشکی‌ خود را برطرف کند

0
44

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه ۹ دسامبر از رژیم جمهوری اسلامی خواست تا نگرانی‌های جامعه بین المللی درباره برنامه‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک خود را برطرف و به «اجرای کامل» توافقنامه ۲۰۱۵ با قدرت‌های بزرگ پایبند باشد.

دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارشی به شورای امنیت، که نسخه‌ای از آن به دست خبرگزاری آسوشیتدپرس رسیده است، از خروج دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از توافق در سال ۲۰۱۸ و اعمال تحریم‌ها علیه رژیم جمهوری اسلامی و همچنین اقدام رژیم جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۹ برای لغو محدودیت‌های اعمال شده در توافق نامه هسته‌ای از جمله نصب سانتریفیوژهای بیشتر و افرایش غنی سازی اورانیوم ابراز تاسف کرده است.

گوترش در گزارش خود با اشاره به حمایت شورای امنیت از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ ، گفت:«جامعه جهانی طی ۵ سال گذشته به توافق هسته‌ای به دیده مثبت به عنوان نشانه‌ای از اثربخشی چندجانبه گرایی، دیپلماسی، گفت‌وگو و موفقیت در جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای به آن نگاه کرده است».

العربیه نوشت؛ این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ توافق هسته‌ای با رژیم جمهوری اسلامی را بدترین توافق در تاریخ آمریکا دانست .