گفت‌وگوی گاردین با «برنیس بژو»، بازیگر فیلم جدید فرهادی

0
1117

«برنیس بژو»، بازیگر فیلم جدید اصغر فرهادی در مصاحبه با روزنامه گاردین از از زندگی هنری‌اش، همسر برنده اسکارش (میشل هازانویچس) و اصغر فرهادی می‌گوید.

 «برنیس بژو»، بازیگر فیلم «گذشته» اصغر فرهادی در سال ۲۰۱۲ با حضور در فیلم صامت «هنرمند» و نقش‌آفرینی در کنار «ژان دوژاردین» به یک چهره سرشناس در سینمای جهان مبدل شد.

این بازیگر ۳۶ ساله که در فیلم «گذشته» – به عنوان یکی شانس‌های اصلی کسب نخل طلای کن – در نقش اصلی ایفای نقش کرده، بخت بالایی برای دریافت جایزه بهترین بازیگر زن از کن دارد.

فیلم «گذشته» همانند فیلم «جدایی نادر از سیمین» درباره‌ی زوال و نابودی تدریجی یک ازدواج است. مری (برنیس بژو) همسرش (علی مصفا) را در ابتدای فیلم در سکانسی قدرتمند در فرودگاه ملاقات می‌کند؛ جایی که میان این دو تنها یک شیشه‌ی ضخیم قرار گرفته. این دو با چشمانی غمگین از یکدیگر احوال‌پرسی می‌کنند و تنها چند کلمه به زبان می‌آورند. «بژو» که با فیلم صامت به یک چهره سرشناس مبدل شد، حالا در ابتدای فیلم «گذشته» با چند حرفی که می‌زند به تدریج از سینمای صامت جدا می‌شود و پا به عرصه سینمای ناطق می‌گذارد.

اولین اکران فیلم «گذشته» با بازتاب فراوانی همراه بود و نام «بژو» را به عنوان شانس اول کسب جایزه بهترین بازیگر زن سرزبان‌ها انداخت.

PAR439446
برنیس بژو در فیلم «گذشته»

وی درباره‌ی فیلم «گذشته» می‌گوید: این فیلم از این جهت غیرمعمولی است که فرهادی آن را به زبان فرانسه ساخته و تمام دیالوگ‌های فیلم به فرانسوی است؛ درحالیکه خود فرهادی به زبان فرانسوی صحبت نمی‌کند و از طریق مترجم با بازیگران در ارتباط است و جدا از ویژگی‌های هنری اثر، کار فرهادی در مدیریت و کارگردانی عوامل بین‌المللی این فیلم مثال‌زدنی است.

هنگامی که «بژو» ۲۸ ساله بود، نقش کوتاهی در یک فیلم هالیوودی به نام «داستان شوالیه» ایفا کرد و پس از آن فیلم‌نامه فیلم «OSS 117» به دست او رسید؛ فیلمی با بازی «ژان دوژاردین» و کارگردانی «میشل‌ هازانویچس».

«بژو» در ابتدا قصد نداشت در این فیلم بازی کند، اما سرانجام در این فیلم حضور یافت و این آشنایی زمینه ازدواج او با «هازانویچس» را فراهم کرد.

باوجود اینکه فیلم «OSS 117» در فرانسه به موفقیت تجاری دست یافت، اما «بژو» پیشنهاد بازی دیگری دریافت نکرد و پس از آن باردار شد و برای مدتی طولانی از دنیای بازیگری جدا ماند. وی از این دو سال جدایی از دنیای سینما به عنوان دورانی سخت یاد می‌کند که برای او به عنوان یک بازیگر در خانه ماندن و کارنکردن بسیار دشوار و طاقت‌فرسا بوده است.

«هازانویچس» که از فیلم «OSS 117» درآمد خوبی به دست آورده بود،‌ حالا به فکر ساخت یک فیلم «صامت» افتاده بود. «بژو» در این‌باره می‌گوید: «مایکل» شخصیت «پپی» را نوشت و زندگی مرا تغییر داد و فکر می‌کنم من هم زندگی او را تغییر دادم. نقش من در فیلم «هنرمند» خوب بود، اما فکر می‌کنم خودم هم خیلی خوب از پس این نقش برآمدم و نهایت تلاشم را کردم و در نهایت این فیلم جایزه اسکار بهترین فیلم و بازیگری را برای «هازانویچس» و «دوژاردین» به ارمغان آورد.

Asghar+Farhadi+Celebs+Hit+Red+Carpet+Cannes+64hkk6bdVMBl
برنیس بژو

«بژو» که خودش نامزد دریافت جایزه اسکار و گلدن گلوب بهترین بازیگری شد، اما نتوانست آن‌ها را کسب کند می‌گوید: من یک بازنده بودم، اما شاهد موفقیت همسرم «مایکل» بودم.

پس از فیلم «هنرمند»، «بژو» در آستانه پذیرش نقش در فیلم کمدی فرانسوی «شهرت» بود، اما این فیلم نقش کوچکی برای او محسوب می‌شد و در فاصله ۲۴ ساعت نقش «مری» در فیلم اصغر فرهادی به او پیشنهاد شد و سرانجام به عنوان بازیگر نقش اصلی زن در فیلم «گذشته» انتخاب شد که با بازی خوب و تحسین شده در نقش «مری» همراه شد.

بژوباید منتظر ماند و دید آیا ناکامی در اسکار و گلدن‌گلوب با اعطای یک جایزه معتبر‌ از جشنواره کن جبران خواهد شد؟ «بژو» قصد دارد پس از اتمام جشنواره کن به استراحت کوتاهی همراه با خانواده‌اش بپردازد و از ماه اوت نقش‌آفرینی در فیلمی جدید به کارگردانی همسرش «مایکل هازانویچس» را آغاز کند.

ایسنا