گفتگوهای کارشناسی ایران و ١+۵ متوقف شد

0
147

گفتگوهای کارشناسی ایران و ۱+۵ که در وین پایتخت اتریش جریان داشت از دیشب متوقف شده اما به گفته اتحادیه اروپا “بزودی” از سر گرفته خواهد شد.

تیم کارشناسی ایران دیشب (پنج شنبه ۲۱ آذر) پس از چهار روز گفتگوهای فشرده با نمایندگان گروه ١+۵، جلسه مذاکرات را ترک کرد و به تهران بازگشت.

در جلسات وین، تیم‌های کارشناسی ایران و ۱+۵ بر سر جزئیات و نکات فنی توافق‌نامه ژنو مذاکره می‌کنند تا به گفته عباس عراقچی، سرپرست مذاکرات هسته‌ای ایران، “مکانیزم اقداماتی که هر دو طرف باید انجام دهند” مشخص شود.

در مذاکرات وین، تعدادی از مدیران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز به عنوان ناظر شرکت داشتند.

در همانحال، شامگاه گذشته وزارت دارایی آمریکا ۱۹ فرد و شرکت ایرانی و خارجی را به فهرست تحریم‌ها علیه ایران اضافه کرد.

بر اساس توافق‌نامه ژنو که ماه پیش بین ایران و شش قدرت جهانی امضا شد ایران تعهد کرد بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را کند یا متوقف کتند و در عوض در شش ماه آینده تحریمی علیه این کشور اعمال نشود.

عباس عراقچی امروز گفت تحریم‌های جدید “خلاف روح” توافقنامه ‍ژنو است و افزود که ایران “در حال ارزیابی شرایط موجود و اتخاذ عکس‌العمل مناسب” است.

هم آقای عراقچی و هم مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه، رویکرد و عملکرد آمریکا را “غیر سازنده” و “سردرگم” توصیف کردند.

آقای عراقچی همچنین گفت “آمریکا معتقد است تحریم این شرکت‌ها مربوط به تحریم های گذشته بوده” اما در شرایط فعلی “این روند سازنده نیست.”

خبرگزاری مهر از قول یک منبع مطلع نوشته است هیات کارشناسی ایران مذاکرات را نیمه تمام گذاشته است چون تحریم های جدید “خلاف مسیر توافقات” بوده است.

در همین حال وزارت خارجه روسیه نیز از اقدام آمریکا انتقاد و آن را “مغایر روح سند ژنو” توصیف کرد.

ماریا زاخارووا امروز گفت اقدام آمریکا “به طور جدی عمل به توافق ژنو را با دشواری مواجه می کند زیرا این توافق شامل وعده کاستن از تحریم هاست.”

از سوی دیگر ایسنا از قول یک عضو هیأت مذاکره‌کننده ایران با گروه ۱+۵ خبر داد هیأت کارشناسی ایران برای “مشورت‌ با تهران” مذاکرات را متوقف کرده است.

در همین حال، مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، علت توقف مذاکرات را “پیچیدگی موضوعات فنی” دانسته و گفته است باید کار بیشتری در این زمینه ها انجام گیرد.

به گفته آقای مان، نمایندگان کشورهای حاضر در گفتگوها باید با مقامات دولت های خود مشورت کنند و انتظار می رود گفتگوها به زودی از سر گرفته شود.

جان کری وزیر خارجه آمریکا هم که به اسرائیل سفر کرده امروز همین موضع را اتخاذ کرد و گفت بر اساس آنچه ما شنیده‌ایم مذاکرات در ژنو مثبت بوده اما “گفتگوها به نقطه‌ای رسیده بود که نیاز به مشورت و بررسی بیشتر داشت”.

آقای کری گفت این گفتگوها در “چند روز آینده” از سر گرفته خواهد شد و “تا تصویب کامل” برنامه مورد نظر ادامه خواهد یافت.

بی بی سی گزارش داد؛ مقامات ایرانی درباره از سر گرفته شدن گفتگوها رسما اظهار نظر نکرده‌اند اما ایسنا از قول یک عضو دیگر هیأت مذاکره کننده ایران احتمال داده مذاکرات امروز از سر گرفته شود.

قرار است کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران هم در دو هفته آینده تحریم‌های جدید را با حضور مقامات مسئول بررسی کند.

مقاله قبلیچند شرکت ایرانی و خارجی به فهرست تحریم‌های آمریکا اضافه شدند
مقاله بعدیآغاز رایزنی‌ها برای تاسیس بانک مشترک ایرانی- چینی
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...