گزینه‌های روحانی درباره انتخابات – کورش زعیم

0
148

راهکار پیشنهادی به دولت روحانی برای رد صلاحیت تندروان و دلواپسان:
دولت روحانی می‌تواند با عنوان کردن ضرورت بررسی موارد زیر تا روشن شدن واقعیت، برگزاری انتخابات را عقب بی اندازد:
۱- ازآنجاکه اکثریت مخالفان انتخابات آزاد کسانی هستند که متهم به رشوه‌گیری و کسب ثروت از راه‌های غیرقانونی هستند، وزارت اطلاعات می‌تواند طی گزارشی به رئیس‌جمهور یا وزارت کشور افشاگری کند. وزارت کشور آنگاه می‌تواند با افشای نامزدان متهم به اختلاس و رانت‌خواری و کسب ثروت نامشروع آنان را رد صلاحیت کند. همان افشا شدن فساد آنان مردم را از رأی دادن به آنان بازمی‌دارد. کوچک‌ترین نمونه بارز، کسانی هستند که از سعید مرتضوی رشوه گرفته‌اند.
۲- بیشتر نمایندگان کنونی مجلس و نیز کسانی که از اردوگاه تندروان و دلواپسان دارای مدرک تحصیلی ساختگی یا فرمایشی هستند، سوادشان با مدرک تحصیلی‌شان همخوانی ندارد یا درباره تحصیلات خود دروغ گفته‌اند. این‌ها را می‌توان پس از بررسی مدارک تحصیلی‌شان توسط وزارت علوم رد صلاحیت کرد.
۳- کسانی ضریب هوشی زیر ۱۰۰ دارند، (این را روانشناسان می‌توانند ارزیابی کنند یا وادار به آزمون هوش شوند)، شایسته نمایندگی مردم نیستند و باید رد صلاحیت شوند. معیار حداقل هوشمندی برای کسانی که در مجلس یا رده‌های بالای دولت خدمت می‌کنند ضریب هوشمندی ۱۲۰ و از طبقه هوشمند جامعه باشند (ضریب ۱۴۰ به بالا در رده “بسیار هوشمند” تا نابغه بشمار میاید). من می‌پندارم که بیشینه نمایندگان مجلس کنونی ضریب هوشی ۸۰ به پایین دارند.
۴- کسانیکه در مجلس ششم با یک حکم حکومتی از پیگیری لایحه‌های اصلاح قانون انتخابات و مطبوعات که تنها لوایح سودمند برای کشور مطرح در آن مجلس بود، منصرف شدند باید به دلیل سوءسابقه سیاسی رد صلاحیت شوند. حکم حکومتی که فراتر از قانون اساسی و خود غیرقانونی بشمار میاید؛ و پذیرش دستوری که خلاف منافع ملت و کشور است گناهی نابخشودنی است.
۶- کسانی که در “دوران طلایی دهه ۶۰” در کشتارها دست داشتند یا در قتل‌های زنجیره‌ای دهه ۷۰ عامل یا آمر بوده‌اند به اتهام شرکت در جنایت رد صلاحیت شوند.
دولت می‌تواند توسط وزارت کشور یا تشکیل یک کمیته راستی یاب به موارد بالا بپردازد و از موارد و تخلفاتی که اثبات شود برای رد صلاحیت نامزدان استفاده کند. انتخابات می‌تواند تا پایان راستی یابی به تأخیر بیافتد.
کورش زعیم
شورای مرکزی جبهه ملی ایران (نایب‌رئیس اول)
همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران (دبیر سیاسی)
ششم بهمن ۱۳۹۴