گزارش وال استریت جورنال: کسب و کارها در ایران زیر تهدید تحریم ها دوام نمی آورند

0
142

تحریم های جدید آمریکا حتی پیش از این که به اجرا گذاشته شود شوکی اقتصادی در سراسر ایران ایجاد کرده است.

در پی خروج پرزیدنت دونالد ترامپ از توافق هسته ای جمهوری اسلامی در ماه مه، تولیدکنندگان، صادرکنندگان فرش و فروشگاه داران در ایران به شکلی روزافزون برای مبادله دلار در واردات کالاهای مورد نیاز مشکل دارند. شرکت های خارجی به قراردادهایشان خاتمه می دهند و بانک های خارجی بزرگ که بسیاری شان طی پنج سال گذشته میلیاردها دلار جریمه به آمریکا پرداخته اند، از تحریم می ترسند.

حتی زمانی که شرکت های ایرانی می توانند وارداتی را فایننس کنند، ارزش پایین ریال در برابر دلار واردات را چنان گران کرده است که ترجیح می دهند تولیداتشان را متوقف و قراردادشان را لغو کنند.

تحریم ها در دو مرحله اجرا خواهد شد: تحریم ها علیه تجارت طلا و فلزات گرانبها، مبادلات ریالی و بخش خودروسازی ۱۵ مرداد آغاز می شود. تحریم های گسترده تر علیه کشتیرانی، مبادلات نفتی و تعامل نهادهای مالی خارجی با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ۱۳ آبان شروع می شود.

به گزارش صدای آمریکا به نقل از وال استریت جورنال؛ این اوضاع چالشی برای رهبری سیاسی جمهوری اسلامی بوده است. اقتصاد جمهوری اسلامی، با وجود لغو تحریم ها پس از تصویب برجام، از نرخ دو رقمی بیکاری و تورم رنج می برد. نارضایی فزاینده از اوضاع اقتصادی و سوء مدیریت در اعتراضات سراسری امسال قابل مشاهده است. ناآرامی ها حکومت را مجبور کرده است که از انزوای اقتصادی پرهیز کند.