گزارش واشنگتن فری بیکن: آمریکا نگران برنامه جمهوری اسلامی برای یک جنگ بزرگ در خاورمیانه است

0
244

نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: دولت ترامپ فاش کرد جمهوری اسلامی در ساخت چند تونل زیرزمینی به داخل اسرائیل که شبه نظامیان حزب الله و دیگر نیروهای تروریستی از آن ها برای حملاتی استفاده می کنند، نقش داشته است. مقام های دولتی آمریکا نگران این هستند که جمهوری اسلامی در صدد فراهم کردن مقدمات یک جنگ منطقه ای عظیم باشد.

مقام های آمریکایی آشنا با عملیات کشف تونل های جدید در اوائل هفته جاری توسط اسرائیل می گویند شاهد یک افزایش شدید فعالیت در این حوزه از سوی گروه تروریستی دست نشانده جمهوری اسلامی هستند.

حزب الله و حماس سال ها است از این تاکتیک برای حملات فرامرزی علیه غیرنظامیان و پرسنل نظامی اسرائیل استفاده می کنند.

عملیات نابودی این تونل ها به فاصله کوتاهی پس از دیدار مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در حاشیه اجلاس ناتو در بروکسل انجام گرفت.

زمان این حمله از هماهنگی عمیق اسرائیل با دولت ترامپ حکایت دارد. دولت ترامپ می گوید در تلاش های اسرائیل برای ناکام گذاشتن دستگاه ترور جمهوری اسلامی در کنار اسرائیل می ایستد.

سناتور جمهوریخواه تد کروز گفت تونل ها نشان می دهد که جمهوری اسلامی پول آزاد شده از لغو تحریم ها در دوره اوباما را خرج مقاصد نظامی کرده است. یک سخنگوی تد کروز می گوید: «سناتور کروز کارزار اسرائیل علیه این تونل ها را به دقت دنبال می کند.»

برایان هوک، مسئول ارشد امور جمهوری اسلامی در دولت ترامپ، در مورد تونل ها می گوید: «حفر تونل از زیر مرز به درون کشوری دیگر توسط حزب الله نمونه دیگری از سیاست خارجی انقلابی جمهوری اسلامی است که توسعه طلبانه و بر هم زننده ثبات در خاورمیانه است.»

تونل های ترور تنها بخشی از مداخلات نظامی تحریک آمیز جمهوری اسلامی در سراسر خاورمیانه شامل سوریه و یمن است.

جمهوری اسلامی در هفته های اخیر موشک های بالیستیک میان بردی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای آزمایش کرد که می تواند اسرائیل و اروپا را هدف بگیرد. نیروهای جمهوری اسلامی همچنین به ایجاد مزاحمت برای شناورهای نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس ادامه داده و تهدید به بستن تنگه هرمز می کنند.

یک مق ام ارشد دولت آمریکا که مسئول امور اسرائیل است با اشاره به این که ساخت تونل ها سال ها در جریان بوده است، می گوید: «وقتی این امر را به فعالیت های حماس در نوار غزه و آن چه جمهوری اسلامی در سوریه انجام می دهد اضافه کنیم، راهی جز این نتیجه گیری نمی ماند که ایران ضمن راه انداختن جنگی کم سر و صدا علیه اسرائیل در حال آماده شدن برای یک جنگ منطقه ای عظیم است.»

به گزارش صدای آمریکا؛ تصور می شود حزب الله دست کم ۱۲۰ هزار موشک در اختیار داشته باشد که با کمک جمهوری اسلامی دقت شان بسیار بالاتر رفته است.