گزارش «دیلی میل» از حمله به معترضان در ایران و شعار مرگ بر خامنه‌ای توسط مردم

0
171

نشریه بریتانیایی «دیلی میل» نیز با انتشار گزارشی اخبار اعتراضات خیابانی چند روز گذشته در ایران را منتشر کرده است.

به نوشته دیلی میل، خشونت در اعتراضات خیابانی گزارش شده و پلیس از گاز اشک آور علیه معترضان خشمگین که در میان آنها زنان چادری نیز دیده می شوند، استفاده کرده است.

معترضان به خاطر اینکه فساد حکومت در حال نابود کردن کشور است و هچنین جنگ ایدئولوژیک حکومت در خارج از کشور، خشمگین هستند.

دیلی میل در بخشی از گزارش خود می نویسد تصاویر ویدئویی آنلاین، ایرانیان خشمگین را نشان می دهد که لاستیک ها و خودروهای پلیس را آتش زده اند و با اشاره به آیت الله خامنه ای، شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می دهند.

عدنان طباطبایی، پسر صادق طباطبایی، از نزدیکان  خمینی،که رئیس اندیشکده CAPRO در آلمان است، گفته «ما شاهد اعتراضات هستیم و اعتراضات ادامه می یابد.»

این نشریه همچنین از مریم رجوی نقل قول کرده که گفته است اقتصاد تا زمان سرنگون شدن حکومت بهبود نخواهد یافت.

بعد از تظاهرات روز پنجشنبه در دست‌کم ده شهر بزرگ ایران، فیلمها و گزارشهای ارسالی به صدای آمریکا از حمله ماموران به مردم معترض در برخی از این شهرها خبر می دهد. همزمان در برخی از این فیلم ها، تظاهرکنندگان شعارهای تندی علیه رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

موج جدید تظاهرات و تجمع که از چند روز پیش شروع شد در روز پنجشنبه ۱۱ مرداد در دست‌کم ده شهر بزرگ ایران دنبال شد و برای اولین بار از تظاهرات گسترده دیماه، تهران نیز شاهد اعتراض در چند نقطه بود. در پایتخت ایران، در ونک و چهارراه ولیعصر معترضان تجمع کردند.

در شیراز، اصفهان، مشهد، همدان، کرج، کرمانشاه، اهواز و ورامین معترضان در خیابان حضور یافتند.

پنجشنبه غروب ابتدا از تهران گزارش شد که معترضان با حمله ماموران عمدتا بسیجی روبرو شدند.

با تاریکی شب، بر حمله ماموران افزوده شد. چندین فیلم نشان می دهد در گوهردشت کرج ماموران به تظاهرکنندگان اعتراض کردند.

چند گزارش ویدئویی توسط شهروندان نشان می دهد در اصفهان و منطقه شاپورجدید، معترضان با تیراندازی تهدید شده اند. همچنین در قهدریجان اصفهان ماموران به سوی مردم معترض گاز اشک آور پرتاب کرده اند.

با حمله ماموران به سوی مردم، آنها هم شعارهای خود را تندتر کردند.

واکنشها

شاهزاده رضا پهلوی فرزند آخرین شاه ایران در واکنش به اعتراضات جدید، مردم این شهرها را «دلیرترین ایرانیان» نامید و نوشت:‌

دلیرترین ایرانیان در شیراز، اصفهان، کرج، اشتهارد، قرچک، اراک، مشهد، اهواز، قهدریجان، نجف‌آباد، شاهین‌شهر و تهران، همه برای ایران به پا خاسته‌اند و برای نجات میهن از #دشمن_خانگی هم‌قسم شده‌اند. یقین دارم که این ایستادگی و شجاعت با اتحاد و همبستگی ملی به پیروزی نهایی منجر می‌شود.

همچنین، ابوالحسن بنی صدر، نخستین رئیس جمهوری اسلامی در پیامی از نیروهای مسلح خواست به مردم بپیوندند. او گفت: ایرانیان باید حقوقمند باشند تا شما نیروهای مسلح مفتخر باشید که تحت فرمان آنها هستید. پس باید بپذیرید که از تحت فرمان جبار بدرآیید و خود را تحت فرمان ملت قرار دهید.
از #انقلاب۵۷ باید این درس را گرفت که تحول نباید به بعد از سرنگونی رژیم استبدادی موکول شود چون هرگز انجام نخواهد شد. اگر از اکنون #خشونت بکار ببرید، فردا که رژیم رفت آنرا چگونه رها میکنید؟
در شش ماه گذشته نارضایتی از حکومت ایران افزایش شدیدی داشته و بارها در شعارهای معترضان بیان شده است. از جمله آنها با شعارهایی چون «رضا شاه، روحت شاد» یا «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تموم ماجرا» نارضایتی خود را از مقامات کشور و همچنین فعالان سیاسی اصلاح طلب نشان داده اند.

در هفته های اخیر سقوط ارزش ریال و مشکلات اقتصادی بر نارضایتی ها افزود.

به گزارش صدای آمریکا؛ ارزش هر دلار آمریکا که یکسال پیش ۳ هزار تومان بود، به ده هزار تومان رسیده است.