گزارش تسنیم؛ آقای روحانی! ۱۶۹,۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان ما کجاست؟

0
183

دولتی‌ها می‌گفتند عدم‌اجرای برجام برجام هرروز حداقل ۱۰۰میلیون دلار ضرر متوجه کشور می‌شود، بنابراین انتظار می‌رود در این ۴۴۵ روز پس از اجرای برجام حداقل ۱۶۹هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان نصیب دولت شده باشد، با این پول چه‌کارهایی می‌شد کرد؟

۲۷ دی ماه ۱۳۹۴ زمان اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام بود، توافقنامه‌ای که پس از ماه‌ها مذاکره تیم هسته‌ای ایران با نمایندگانی از کشورهای ۱+۵ منعقد شد و دولت یازدهم از همان روزهای مذاکره، حل بسیاری از مشکلات کشور را به توافق هسته‌ای گره زده بود.

از طرفی در جریان مذاکرات هسته‌ای و بررسی متن برجام در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی برخی نزدیکان دولت یازدهم از ضررهای میلیاردی تأخیر در اجرای برجام سخن می‌گفتند.

ترکان و ضرر ۱۰۰میلیون دلاری عدم‌اجرای برجام

«من درباره عملکرد نمایندگان محترم نمی‌توانم قضاوت کنم. متأسفانه برخی نمایندگان مجلس فکر می‌کنند این شیوه‌ها مؤثر است اما اگر همان نمایندگان بدانند که ۱۰۰ میلیون دلار در روز یعنی چه‌ضرری، قطعاً وارد حاشیه‌سازی برخی جریان‌های سیاسی نمی‌شوند.»، این جملات را اکبر ترکان، مشاور ارشد رئیس‌جمهور در ۳۰ شهریور ۱۳۹۴ و در گفتگو با روزنامه شرق گفته بود.

13960116130526416104511610

سیروس ناصری و ادعای خسارت ۱۵میلیون دلاری

سیروس ناصری که در دولت اصلاحات از اعضای ارشد تیم مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران بود، مهرماه سال ۹۴ و در مقطعی که مجلس در حال بررسی برجام بود، ادعا کرد: «روزی ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار هزینه تأخیر در اجرای برجام است».

13960116123410208104508810

تأخیر در برجام و مشکلات اقتصادی

حسن روحانی هم در همایش صنعت و تجارت در مهرماه ۹۴ هم با تأکید بر اینکه تأخیر در اجرای برجام برای اقتصاد مشکل‌ساز است، گفته بود: «از ابتدای تابستان تیم اقتصادی را فراخواندم چراکه سه‌ماهه اول امسال نشان می‌داد که به‌خاطر کاهش قیمت نفت و تأخیر در اجرای توافق هسته‌ای ممکن است در زمینه رونق اقتصادی با مشکلاتی مواجه شویم».

سود اجرای برجام کجا هزینه شد؟

اکنون از ۲۷ دی‌ماه سال ۱۳۹۴ یعنی روز اجرایی شدن برجام، ۴۴۵ روز گذشته است (این گزارش تا ۱۷ فروردین ۹۶ محاسبه شده است). بر اساس ادعای دولتی‌ها فایده هر روز اجرای برجام برای اقتصاد کشور از ۱۰۰ تا ۱۷۰ میلیون دلار بوده است، بنابراین با در نظر گرفتن کمترین میزان عنوان‌شده از سوی حامیان دولت، باید تاکنون رقمی معادل ۴۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار نصیب دولت شده باشد که این رقم با احتساب دلار ۳۸۰۰ تومانی معادل ۱۶۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان خواهد شد.

دولت با این پول می‌توانست چه‌کاری انجام دهد؟

با اجرای برجام و جلوگیری از هدررفت هزینه‌های میلیاردی در اقتصاد، اگر دولت با این رقم شغل ایجاد می‌کرد، با در نظر گرفتن ۱۰۰ میلیون تومان برای ایجاد هر شغل (۱۰۰ میلیون تومان حداکثر مبلغ مورد نیاز برای ایجاد شغل است)، دولت می‌توانست برای یک‌میلیون و ۶۹۱هزار نفر شغل ایجاد کند.

همچنین با توجه به اختصاص ۴۲هزار میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌های عمرانی در سال ۹۵، دولت می‌توانست با ۱۶۹هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان، بودجه عمرانی ۴ سال کشور را تأمین کرده و بخش عمده‌ای از پروژه‌های عمرانی کشور را به اتمام برساند.

از آنجا که در سال گذشته، ۴۰هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی به مردم در نظر گرفته شده بود، اگر دولت مبلغ ۱۶۹هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان را به‌صورت نقدی به مردم پرداخت می‌کرد، میزان یارانه نقدی ۴برابر می‌شد.

همچنین دولت می‌توانست این پول را صرف پرداخت ۱۰میلیون تومان وام ازدواج به هریک از زوج‌های متقاضی دریافت این وام کند، که با اختصاص ۱۶۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به وام ازدواج، ۸میلیون و ۴۵۵هزار زوج می‌توانستند ۲۰میلیون تومان وام ازدواج بگیرند.

یکی دیگر از زمینه‌هایی که دولت می‌توانست این هزینه‌های برداشته شده از دوش اقتصاد را صرف ایجاد رشد اقتصادی و رونق کشور کند، هزینه‌کرد در تولید و حمایت از آن است. با توجه به اینکه در سال ۹۵ مبلغ ۱۶هزار میلیارد تومان برای کمک به تولید داخلی در نظر گرفته شده بود، رقم ۱۶۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان حدود ۱۰ برابر بودجه سالانه حمایت از تولید است.

مطلب قبلیتغییر مقررات اسکار
مطلب بعدیآن روی سکه انتخابات!!
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...