گزارش برنامه نود شب گذشته؛انتقاد تند و تیز علی کریمی و مایلی‌کهن علیه علی دایی

0
99

هنوز هفته بیست و هفتم لیگ برتر به پایان نرسیده و این موضوع باعث شد تا بخش مهمی از برنامه نود شب گذشته به قهرمانی تراکتورسازی و گفت‌وگو با کاپیتان و سرمربی این تیم بگذرد اما بخش مهم و جنجالی نود جایی بود که علی کریمی و کمی بعد محمد مایلی‌کهن انتقادات تندی را علیه علی دایی، سرمربی تیم پرسپولیس مطرح کردند. موضوعی که موجب شد فردوسی‌پور اعلام کند که برنامه هفته بعد نود به کاملا به وضعیت تیم پرسپولیس اختصاص داشته باشد.

 قهرمانی تراکتورسازی با تونی اولیورا و محبوبیت این روزهای این مربی موجب شد تا سوال این برنامه به انتخاب بهترین مربی خارجی لیگ ایران در دو دهه اخیر اختصاص داشته باشد که مخاطبان باید گزینه مورد نظر خود را از میان تونی، لوکا بوناچیچ، استانکو، مصطفی دنیزلی و زلاتکو کرانچار انتخاب می‌کردند.

حضور مرتضی اسدی، کاپیتان تیم تراکتورسازی در استودیوی نود بخش نخست حضور تراکتوری‌ها در برنامه نود بود. او در بخشی از صحبت هایش درباره الگوهای ورزشی اش حرف زد و گفت:«آقا یحیی و سهراب بختیاری زاده الگوهای من بوده اند.من الان ۳۴ سال دارم و دوست دارم مثل این دو عزیز فوتبال بازی کنم.»

او که به گفته خودش در دوران حرفه ای فوتبالش فقط دو بار از زمین اخراج شده است درباره صحنه ای که در نخستین بازی لیگ مقابل پرسپولیس کارت قرمز گرفت حرف زد و گفت:«در آن صحنه بازی گره خورده بود،پنالتی هم داده بودیم،سر نصرتی شکسته بود و هزار و یک مشکل دیگر.در ضمن خیلی هم خوب بازی نکردیم.»

عادل از او درباره نقش مجید جلالی در قهرمانی تراکتورسازان در جام حذفی سوال کرد که اسدی گفت:«باید از جلالی هم تشکر کنم.ایشان تیم را بسته است،تا جایی که نمی شود نقش جلالی را نادیده گرفت.دیگر تصمیم باشگاه بود که ایشان را برکنار کردند.»

مصاحبه تند اسدی درباره بازی با پرسپولیس.خودش می گوید:«مصاحبه من صحبتی بود که با سید جلال داشتم.او از کوره در رفته بود.من نه بی احترامی به باشگاه پرسپولیس کردم نه به هواداران این تیم. سید جلال گفته بود تراکتوری ها زیر توپ می زنند که من هم جوابش را دادم.اگر نه من با سید در تیم ملی هم بازی بودم و او دوست من است.»

آیا بازیکنان تراکتورسازی تا به حال اعتصاب کرده اند؟اسدی در این مورد توضیح می دهد:«نه،ما بازیکنان مان از ۴۰ درصد تا ۷۰ درصد قرارداد هایشان را گرفته اند.»

در خلال صحبت‌های اسدی دو بخش از گفت‌وگوی گزارشگر برنامه نود با خولیو ولاسکو هم پخش شد. مربی دوست داشتنی تیم ملی والیبال ایران که جمعه ان هفته همکاری خود را با ایران قطع کرد. آرژانتینی بودن ولاسکو به اندازه کافی به فردوسی‌پور این بهانه را می داد که برای انجام یک گفت وگوی مفصل به سراغ او برود.

ولاسکو در پاسخ به این سوال که کدام مربیان فوتبال در جهان را بیشتر می پسندد گفت:«فرگوسن و گواردیولا.البته مورینیو هم مربی خوبی است.» او سپس درباره گواردیولا گفت:«زمانی که در برشا بازی می کرد با مربیان دیگر حرف می زد. از همان زمان دوست داشت که مربی فوتبال شود. او به من زنگ زد و مشاوره گرفت.زمانی هم که در اسپانیا مربی بودم او را در کشورش دیدم.دقیقا زمانی بود که گواردیولا اتوئو را با زلاتان معاوضه کرد.من با پپ ناهار خوردم و او گفت که باید از سه مربی آرژانتینی تشکر کند.یکی سزار منوتی که در جام جهانی سرمربی آرژانتین بود،یکی بیلسا و یکی هم ولاسکو.او می گفت من توانسته ام تاثیر زیادی رویش داشته باشم و چیزهای زیادی درباره مدیریت از من یاد گرفته است.من به این افتخار می کنم که گواردیولا این حرف را درباره من زده است.»

خبرنگار نود از او پرسید که بهترین بازیکن جهان از نظر او چه کسی است که ولاسکو بدون هیچ مکثی گفت:«مارادونا.»او سپس ادامه داد:«او برای من بهترین بود.اما الان مسی فوق العاده است.او را دوست دارم.مسی آدمی عادی است و خیلی فروتن.مردم دوستش دارند و ظاهر او اصلا شبیه به ستاره ها نیست.»

ولاسکو در بخش دیگری از حرف هایش درباره دربی تهران حرف زد و گفت:«هر وقت این دو تیم با هم بازی داشتند مجبور بودیم زمان تمرین را تغییر بدهیم.چون آنها در محل تمرین ما بازی داشتند و ترافیک می شد.فوتبال در همه جا یک جور است و همه به این ورزش عشق می ورزند.آنها شب ها پشت درهای ورزشگاه می خوابند.»

 d3

اما چرا این چیزها در والیبال وجود ندارد؟ولاسکو در این مورد هم گفت:«فوتبال در همه جای دنیا محبوب است و مردم دوستش دارند.چون خودشان هم فوتبال بازی می کنند.والیبال هیچ وقت به سطح فوتبال نمی رسد.»

اگر در والیبال ایران و آرژانتین امروز با هم بازی کنند کدام تیم برنده خواهد شد؟«ایران.چون بهتر از آرژانتین هستند.آرژانتین افت کرده و به همین دلیل من دارم به آنجا می روم.»در فوتبال چطور؟ولاسکو در این مورد هم گفت:«آرژانتین قوی است اما من اگر مربی تیم فوتبال کشورم بودم به آنها می گفتم که حواسشان باشد.چون اصلا بازی آسانی ندارند.یک بار در جام جهانی به سوئد ۶ بر یک باختیم.من همیشه از آن روز به عنوان فاجعه سوئد یاد می کنم.»

اگر قرار باشد نسخه ای به فوتبال ما بدهید برای اینکه خط حمله قوی آرزانتین را متوقف کنیم نسخه شما چیست؟«آرژانتین روی نیمکت هم بازیکنان خوبی دارد.اگر بازیکنی بد بازی کند نفر بهتری جای او را می گیرد.»

کدام تیم در جام جهانی قهرمانی خواهد شد؟سرمربی سابق والیبال ایران در این مورد هم حرف می زند و می گوید:«حقیقت این است که در جام جهانی تیمی که قبل از مسابقات شانس قهرمانی دارد،قهرمان نمی شود.در جام جهانی کره و ژاپن تیم بیلسا با ۲۲ بازی و بدون باخت پا به جام جهانی گذاشت اما آنها در مرحله گروهی حذف شدند.در سال ۱۹۸۲ همه رسانه ها علیه ایتالیا بودند اما آنها قهرمان شدند.»

اما ایران چطور؟ آیا تیم ملی ایران می تواند به مرحله بعدی رقابت های جام جهانی صعود کند؟ ولاسکو در این مورد هم گفت:«خیلی سخت است.گروه شما قوی است.به خصوص اینکه نیجریه هم در گروه شما است.آرژانتین به سختی توانسته نیجریه را ببرد.»

با پایان گفت‌وگوی فردوسی پور و اسدی و پخش بخش دوم گفت‌وگوی نود با ولاسکو تونی اولیورا به استودیو نود امد و گفت‌وگوی طولانی عادل با مربی گرم و صمیمی تراکتورسازی آغاز شد. وی در ابتدای صحبت هایش گفت: از هواداران تبریزی تشکر میکنم که ما را حمایت می کنند. با وجود مشکلاتی که داشتم بار دیگر به تراکتور بازگشتم و از این مسئله خوشحالم.

وی در مورد شهر تبریز و هواداران تراکتور گفت: تبریز شهر دوم من و هواداران تبریزی جزیی از خانواده من هستند و از در کنار آنها بودن لذت می برم.

تونی اولیویرا در مورد قهرمانی در جام حذفی خاطرنشان کرد: این قهرمانی را فراموش نمی کنم چرا که با این جام شادی را برای مردم تبریز به ارمغان آوردیم.

گفت وگویی که با پخش تصاویر و ویدئوهای مختلفی از واکنش‌های عجیب و غریب تونی مدام قطع می‌شد و ترجمه بد مترجم همزمان موجب شد تا این گفهوگو بیش از حد طولانی و کشدار شود.

در خلال گفت‌وگو با تونی بود که بخشی از صحبت‌های تند و تیز علی کریمی علیه علی دایی و مسئولان وقت پرسپولیس پخش شدو صحبت‌های که بعد از قهرمانی کریمی با تراکتور بیان شد و در این هفته بخش‌هایی از آن در رسانه‌ها منتشر شده بود.

کریمی در بخشی از صحبت‌هایش گفت که شرط رویانیان برای قرارداد با دایی نبودن علی کریمی در تیم بود که دایی هم این شرط را به راحتی پذیرفت.

کریمی در ابتدای گفت وگوی خود گفت: «آقای دایی در ابتدای درگیری‌شان با رویانیان خوب از من استفاده کردند. اما بعد از سه چهار ماه که قرار شد به اینجا بیان، بعدها به مدیر برنامه‌های من گفتند که رویانیان تنها شرط قرارداد دایی را نبودن من در تم تعیین کرده که دایی هم پذیرفته است.»

در این گفت وگو اشاره ای هم به اختلافات قدیمی دایی و کریمی و ماجرا پاس ندادن شد که کریمی در این خصوص حرف‌های بامزه‌ای مطرح کرد. بازیکن شماره هشت پرسپولیس در خصوص ریه اختلافات با دایی گفت «این طوری که نمی‌شود. اصلا نوع برخورد درست نیست. از همدوره‌ای‌های ما مثل حسین کعبی و یحیی گل محمدی بپرسید. احترام باید متقابل باشد. اما برخورد این آقا درست نبود. گاهی اوقات به خاطر یک پاس سر بازیکن جوان داد می‌زد. کسی این چیزها را فراموش نمی‌کند اما الان آقایان با داد و بیداد کارشان را پیش می‌برند. شاید الان همه چیز بر وفق مراد باشد اما زندگی همیشه این‌طوری نمی‌ماند.»

با پایان یافتن گزارش مفصل نود در خصوص قهرمانی تراکتورسازی گزارشی از وضعیت فوتبال تهران پخش شد که سر زدن به یک زمین قدیمی فوتبال به همراه فرشاد پیوس از مهم‌ترین بخش‌های آن بود. در ادامه این گزارش اصغر حاجی‌لو هم به این جمع اضافه شد.

پس از پخش جشن مردمی در تبریز بازی ذوب آهن و فجر پخش شد که تم قعر جدولی ذوب آهن بار دگر شکست خورد تا وضعیتش در جدول رده‌بندی به مراحل بحرانی برسد و صدای اعتراض تماشاگران و هواداران این تیم بلند شود. در بخشی از گزارش اعتراض هواداران ذوب آهن حتی کار به درگیری فیزیکی هم کشید که نشان از استیصال هواداران این تیم باسابقه اصفهانی دارد.

با پخش گزارش بازی سایپا و گسترش، کارشناس داوری برنامه که این‌بار در استودیو حضور نداشت پشت خط برنامه آمد و به بررسی کارشناسی داوری این دو بازی پرداخت.

پخش گزارشی از خصوصی سازی پرسپولیس و بعد هم گزارش نشست پیشکسوتان این تیم موجب شد تا فرصتی برای پخش صحبت‌های اعتراضی مایلی کهن علیه دایی ایجاد شود. مایلی کهن در این گزارش گفت که علی دایی سرمربی پرسپولیس باید سی درصد جریمه شود چرا که مشکلات به وجود آمده برای پرسپولیس از جمله اعتصابات بازیکنان تقصیر علی دایی است. بازیکنی که هفت ماه بازی کرده و ۸۰۰ میلیون تومان گرفته نباید ادعای بی پولی کند.

جواد اله وردی اما در حمایت از دایی پس از خروج از جلسه پرسپولیس گفت: برخی از پیشکسوتان حرمت جلسه را حفظ نکردند، من هم نمی‌توانم حرف‌های غیر منطقی آن ها را تحمل کنم، فوتبال جای آدم‌های منطقی است و من که با عدالت صحبت می‌کنم جایم در این جلسه نیست و به همین دلیل جلسه را ترک کردم.

مرتضی فنونی زاده نیز پس از خروج از جلسه تصریح کرد: بین مایلی کهن و جواد اله وردی یک درگیری لفظی پیش آمد و در ضمن مایلی کهن از دایی حمایت قاطعی انجام نداد.

وی ادامه داد: چهار بازی تا پایان فصل بازی مانده است که باید از پرسپولیس حمایت کنیم تا بهتر نتیجه بگیرد چراکه در هفته های گذشته پیروزی‌های سرنوشت سازی را بدست آورده بود.

محمد مایلی کهن پیشکسوت پرسپولیس روی خط تلفنی برنامه آمد و در مورد جلسه روز گذشته پیشکسوتان پرسپولیس گفت: در این جلسه سایر پیشکسوتان صحبت های خود را ارائه کردند و من نیز صحبت های خود را عنوان کردم و مسئله خاصی نبود که الله وردی تا این حد ناراحت شد و من جسارتی نکردم.

همه باید از پروین حمایت کنیم، من در بخشی از صحبت های خود گفتم که دوستانی که توانایی مالی دارند اکنون به فکر پرسپولیس باشند، در بخشی دیگر گفتم دایی باید به خاطر مشکلات اخیر باشگاه ۳۰ درصد جریمه شود، دایی مبلغ قراردادش یک میلیارد و هفتصد و پنجاه میلیون تومان قرارداد دارد که ۸۴ درصد آن را دریافت کرده است!

به گزارش تابناک، موادری در باشگاه پرسپولیس وجود دارد که اگر این ها عنوان شود جای تاسف دارد! بطور مثال هنور آرفی خانه خود را تحویل نداده است! افرادی هستند که حضور ندارند ولی حقوق دریافت می کنند.

حسین قدوسی مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس روی خط تلفنی برنامه آمد و گفت: نمیدانم چرا برخی افراد این مسائل را مطرح می کنند؟! اکنون باید به فکر موفقیت پرسپولیس باشیم نه اینکه در این مقطع زمانی پرسپولیس را به چالش بکشیم!

مایلی کهن در ادامه صحبت هایش در مورد هواداران پرسپولیس گفت: هواداران بازیکنانی میخواهند که با قدرت در زمین حضور یابند و برای هواداران به میدان بروند.

قدوسی عنوان کرد: چرا مدام میگویید پرسپولیس در زمان مدیریت رویانیان ۶۰ میلیارد بدهی داشته است، این بدهی برای ۲۰ سال اخیر پرسپولیس است نه زمان رویانیان! این مسائل روی بازیکنان فشار می آورد!

با توجه به کمبود وقت صحبت های مایلی کهن و قدوسی نیمه تمام ماند و در بخش پایانی برنامه گزارشی از لیگ دسته یک فوتبال پخش شد.

در پایان هم نتیجه مسابقه پیامک نود به این صورت اعلام شد که کرانچار با ۳۹ درصد آرا به عنوان بهترین مربی خارجی دو دهه اخیر فوتبال باشگاهی ایران انتخاب شد و بعد از او دنیزلی صاحب ۲۱ درصد آرا شد و تونی هم ۱۹ درصد آرا را کسب کرد.

برنامه این هفته نود ساعت ۲:۲۲ بامداد سه شنبه به پایان رسید.