گروه بین‌المللی بحران: آمریکا باید مستقیما با ایران مذاکره کند

0
147

 گروه بین المللی بحران به آمریکا توصیه کرد در مورد پرونده هسته ای ایران وارد مذاکرات مستقیم محرمانه با تهران گردد. این گروه همچنین از آمریکا وکشورهای عضو گروه ۵+١خواست از اعمال تحریم های جدید علیه ایران خودداری کنند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد در گزارشی که دیروز سه شنبه از سوی گروه بین المللی بحران منتشر شد گفته شده که آمریکا باید برای تکمیل گفتگوهای هسته ای میان ایران و گروه ۵+١، یک « کانال گفتگوهای مستقیم و محرمانه » با تهران ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، علی واعظ، یک تن از کارشناسان گروه بین المللی بحران گفته است گروه ۵+١، شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان « در ساختار پیچیده درونی خود به یک مکانیزم سنگین برای پیشبرد مذاکراتی بدل شده که مستلزم معاملات واقعی ونه گفتگوهای کمیته ای است.»

این کارشناس گروه بحران تاکید کرده است در صورتیکه واشنگتن و تهران به یک توافق دوجانبه دست پیدا کنند، سایر کشور های عضو گروه ۵+١، حتی بر خلاف میل باطنی خود، آن را خواهند پذیرفت.

حسن روحانی رئیس جمهور جدید گفته است مخالفتی با گفتگوهای مستقیم ایران با آمریکا ندارد، اگرچه هرگونه تصمیم در مورد پرونده اتمی ایران به عهده خامنه ای است.

گروه بین المللی بحران با این حال افزوده است کشور های غربی نباید انتظار داشته باشند حسن روحانی، امتیازاتی عمده به آنان قایل گردد.

به گفته این گروه، نقش حسن روحانی در توافق نامه تعلیق غنی سازی اورانیوم از سوی ایران در فاصله سالهای ٢٠٠٣ تا ٢٠٠۵ موجب شد وی مورد انتقاد شدید جناحهای محافظه کار قرار بگیرد و این موضوع وی را وادار خواهد کرد از گام گذاشتن به این حوزه پر مخاطره اجتناب کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهور جدید ایران تعهد کرده است کشورش را از انزوای دیپلماتیک بیرون آورد و به همین دلیل تلاش خواهد کرد در برنامه اتمی این کشور، شفافیتی را که آژانس بین المللی انرژی اتمی از دیرباز خواهان آن است، رعایت کند.

گروه بین المللی بحران در گزارش خود می افزاید این موضوع که حسن روحانی احساس کند غرب به او پشت کرده است، وی را وادار خواهد کرد با احتیاط بیشتری عمل کند.

مطلب قبلیانتخاباتی که گذشت وآینده ای که پیش روست
مطلب بعدیجورج گالووی با یک فیلم علیه تونی بلر وارد میدان می‌شود..
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...