گروهی که به سفارت جمهوری اسلامی در بیروت حمله کرد توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی تاسیس شده بود

0
125

در حالی که سازمان “گردان های عبدالله عزام”، مسئولیت هجوم روز سه شنبه در نزدیکی سفارت جمهوری اسلامی در لبنان را به عهده گرفت، اطلاعات به دست آمده در باره نحوه بوجود آمدن این تشکیلات “تروریستی ” حاکی از آن است که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی  این گردان ها را به هدف ترور مخالفان سیاست های جمهوری اسلامی در لبنان و دیگر مناطق جهان عرب، تاسیس کرده بود.

العربیه گزارش کرد؛  برخی کارشناسان آگاه در امور سازمان های “تروریستی ” می گویند این تشکیلات در سال ۲۰۰۳ توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و با حمایت بی دریغ مالی جمهوری اسلامی فعالیت خود را شروع کرد.

این تشکیلات تروریستی ابتدا دفتر رسمی خود را در تهران باز کرد و مقر ثابت رهبر سعودی الاصل آن صالح عبد الله القرعاوی تا سال ۲۰۱۱ در تهران بود. در این مدت یعنی بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ القرعاوی با حمایت جمهوری اسلامی به فعالیت های خود در وزیرستان پاکستان و بیروت و دیگر مناطق ادامه داد تا اینکه در سال ۲۰۱۲ طی درگیری با نیروهای پاکستان زخمی و توسط نیروهای این کشور بازداشت، و سپس به مقامات سعودی تسلیم شد.

قرعاوی حدود ۱۵ سال تحت تعقیب نیروهای امنیتی سعودی بود. نام او به عنوان جنایتکار شماره ۴۳ در فهرست ۸۵ “تروریست” تحت تعقیب مقام های قضایی سعودی قرار داشت. القرعاوی طی این مدت در ایران و برخی مناطق قبایل پاکستان به فعالیت های تروریستی خود ادامه می داد.

با تغییر رهبریت این گروه این تشکیلات رویکردی ضد سیاست های جمهوری اسلامی در عراق و لبنان و سوریه پیدا کرد و به صف گروههای سنی تندرو مخالف ایران پیوست.

پس از تحویل القرعاوی به دولت سعودی، رهبری تشکیلات را ماجد الماجد در لبنان به عهده گرفت، که مورد تعقیب سعودی نیز هست، و با تشکیلات تندرو “گروه الانصار” همپیمان شد.

العربیه از جمعه عکاش کارشناس و خبرنگار سوری، علت رویکرد جدید این تشکیلات در دشمنی علنی با همپیمان دیروز خود جمهوری اسلامی را جویا شد. عکاش گفت: “رابطه گروههای تروریستی با جمهوری اسلامی مصداق این ضرب المثل عربی است که میگوید: “چاه کن در چاه می افتد”. جمهوری اسلامی حتی تصورش را هم نمی کرد در چاهی که خود کنده روزی خواهد افتاد.”

وی افزود: ” دلیل رویکرد جدید این تشکیلات “تروریستی” حوادث سوریه بود. همزمان با تحولات و درگیری فرقه ای در سوریه و دخالت جمهوری اسلامی و حزب الله در درگیریهای این کشور، این گروه از ایران جدا شد و به گروه القاعده پیوست.”

گردان های عبدالله عزام پیش از عملیات هجوم به سفارت جمهوری اسلامی، ۹ عملیات دیگر را به عهده گرفته است. یکی از مهمترین آنها حمله با موشک های کاتیوشا به ناو جنگی آمریکا در ماه اوت سال ۲۰۰۵ در بندر عقبه اردن و همچنین شلیک موشک های کاتیوشا به شمال اسرائیل است.