گاف حسین شریعتمداری خبرساز شد

0
321

چندی پیش انتشار تصویری از دفتر کار حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان جنجال ساز شد. این تصویر نشان می‌داد که مدیرمسئول روزنامه کیهان در دفتر کار خود از یک کامپیوتر گرانقیمت آمریکایی استفاده می‌کند. این تصویر انتقادات زیادی از شریعتمداری را در پی داشت. او اخیرا در گفت و گویی سعی کرد درباره تصویر حاشیه ساز توضیح داد، اما حالا توضیحاتش بحث برانگیز شده است.

حسین شریعتمداری چندی پیش گفت‌و‌گویی مفصل با خبرگزاری تسنیم انجام داد. جدای از محتوای جنجالی گفت و گوی شریعتمداری انتشار تصویری از دفتر کار مدیر مسئول کیهان در این گفتگو واکنش‌های زیادی برانگیخت. این تصویر نشان می‌داد که شریعتمداری از آی مک اپل که حدود ۳۰میلیون تومان قیمت دارد استفاده می‌کند.

این تصویر بازتاب گسترده در فضای مجازی داشت و بسیاری انتقاد کردند که چرا مدیر مسئول روزنامه کیهان که ماهیت غرب ستیری و آمریکاستیزی دارد از یک کامیپوتر آمریکایی استفاده می‌کند. بسیاری به این نکته اشاره کردند که حسین شریعتمداری حملات و فحش هایش به آمریکا را با “آی مک” آمریکایی تایپ می‌کند. کاربران این رفتار مدیر مسئول کیهان را در تناقض با اندیشه‌ای که او تبلیغ می‌کند دانستند و از دوگانگی در نظر و عمل در روزنامه کیهان انتقاد کردند.

انتقادات با واکنش تند روزنامه کیهان روبه رو شد و این روزنامه در مطلبی به رسانه‌های اصلاح طلب حمله کرد در این باره نوشت: “شریعتمداری هویت دوگانه حسین باستانی سازنده مستند را فاش کرد که چگونه ضمن نفوذ در دولت اصلاحات! بولتنی را برای ریاست جمهوری، هماهنگ با برخی عوامل در انگلیس تهیه می‌کرد و در اصل عامل انگلیس بود؛ اما به جای اینکه به این موضوع توجه شود رسانه‌ها از قصد حواس‌ها را به موضوع بی‌توجه دیگری جلب کردند.”

این روزنامه افزود: «مباهته واقعی همین است که بی‌بی‌سی انگلیس و نوچه‌هایش از پاسخ مستند و مستدل دردشان بیاید، اما نتوانند بگویند کیهان چه بر سرشان آورده و علت واقعی سوز و گدازشان چیست؟! باید از این مثلا زرنگ‌ها پرسید رایانه اپل داشتن، غیرقانونی است یا پول و رسانه و امکانات از آمریکا و انگلیس و عربستان و اسرائیل گرفتن و خط به خط، دیکته‌های آن‌ها را به اجرا گذاشتن؟!»

اما ماجرا به همین جا ختم نشد اخیرا حسین شریعتمداری در گفت و گویی با یک برنامه تلویزیونی درباره استفاده از “آی مک” در دفتر کارش اینگونه توضیح داد: «سیستم کامپیوتری کیهان از ۴۰ و چند سال قبل یعنی قبل از انقلاب «آی بی‌ام» و «مکینتاش» بوده است و هرچه ما افزوده‌ایم از سیستم‌های دیگر است، ولی تغییر سیستم اصلی که صفحه‌بندی و چاپ با آن انجام می‌شود مستلزم هزینه‌های فراوان است یعنی اگر ما می‌خواستیم آن را تغییر بدهیم حداقل باید دو سه میلیارد هزینه کنیم، این‌ها از قبل بوده و آن دستگاهی را هم که در آنجا می‌بینید به خاطر این است که با آن می‌توانم صفحات را ببینم، مطالب را تصحیح یا جابجا کنم، با استان‌ها ارتباط برقرار کنم و موارد دیگری از این دست را انجام بدهم، چون اصلاً سیستم این است و حالا آن را چه کار کنیم؟ باید چند میلیارد هزینه کنیم، از کجا این هزینه را بیاوریم؟ که البته کل موسسه کیهان دو دستگاه از آن دارد که یکی در اتاق من است و یکی هم در اتاق تیتر است، چون این دو جا به این دستگاه نیاز دارند.»

479114_944

اولین مکینتاش در سال ۱۹۸۴تولید شد

این اظهارات شریعتمداری در نوع قابل تامل و عجیب است. مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.

از این جهت سخنان شریعتمداری واکنش‌ها فراوانی در فضای مجازی داشته است. کاربری در این باره نوشته است: «مکینتاش اولیه در تاریخ ۲۴ ژانویه۱۹۸۴ (۴ بهمن ۱۳۶۲) تولید شده‌ چجوری میشه از چهل سال پیش مکینتاش داشته باشید؟ نکنه استیو از ما اسکی رفته مک؟ در ضمن اولین مک یجور دیگه بود نه اونی که رو میز شماست.»

احسان بداغی خبرنگار روزنامه ایران نیز سه ایراد به سخنان شریعتمداری گرفته که عبارتند از: “مکینتاش از ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال بعد ازانقلاب تولید شده، چهل سال قبل کامپیوتر درتحریریه چه میکرده؟، قیمت دو آیمک ۲۷ هم ۵۴ میلیون است نه ۲-۳ میلیارد. “

یک کاربر دیگر به ادعای شریعتمداری درباره هزینه چند میلیاردی تغییر سیستم نوشته است: «اون بنده خدا فکر نکنم ندونه فرق ماهی‌تابه با آی‌مک چیه. این که دو سه تا آی مک بخری که ۲ میلیارد نمی‌شه. مگر اینکه سرورهاش “آی بی ام” باشه که یه مدلش تا ۲ ماه پیش ۱۶ میلیون بوده. اگه الان ۵۰ میلیون باشه و ۲۰ تا سرور بخرن می‌شه ۱ میلیارد. بقیشم کرایه راهه؟!»

عده‌ای هم از زاویه دیگری به موضوع نگاه کرده اند. کاربری به نام شهاب نوشته است: اینکه حسین شریعتمداری گفته سیستم کیهان مکنتاشه و از قبل انقلاب بوده و هزینه تغییرش ۲-۳ میلیارده! نشون میده طیف فکری ایشون چقد مردم و مخاطبان رو مشتی نفهم و بی اطلاع فرض میکنن! یعنی چی سیستم کیهان مکنتاشه! انگار داره درباره پلتفورم سایت ناسا صحبت میکنه غافل از اینکه روزنامه اس!»

479112_421
گاف حسین شریعتمداری خبرساز شدواکنش روزنامه آفتاب یزد به سخنان شریعتمداری

به گزارش فرارو، در این بین روزنامه آفتاب یزد هم درباره توضیحاتی اخیر شریعتمداری با تیتر”نگو حسین شریعتمداری بگو استیو جابز” نوشته است: «بهتر نبود جناب سردار قلم! به جای این همه فرافکنی ضمن عذرخواهی از مردم به راحتی بگوید به علت اینکه این سیستم عامل، از سیستم عامل‌های خوب دنیا است من از آن استفاده می‌کنم حتی اگر آمریکایی باشد!»