گاردین: هشدار اتحادیه اروپا به جمهوری اسلامی دربارۀ احتمال خروج از برجام

0
124

اتحادیه اروپا به صورت خصوصی به جمهوری اسلامی هشدار داده است که در صورت عملی شدن تهدید جمهوری اسلامی در کاهش تعهدات برجامی، این اتحادیه در ماه نوامبر از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد.

به گزارش روزنامه گاردین بریتانیا، این هشدار که با توافق اولیه سه کشور اروپایی تنظیم شده است در جلسه روز چهارشنبه به جمهوری اسلامی اعلام شده و مقامات اروپایی تصریح کرده‌اند که توافق هسته‌ای در حال حاضر با تنفس مصنوعی زنده است.

بنابر اطلاعات منتشره، سران اتحادیه اروپا به جمهوری اسلامی گفته‌اند اگر گام بعدی جمهوری اسلامی در فاصله گرفتن از توافق قابل توجه باشد، مسئله عدم همکاری جمهوری اسلامی را در چارچوب سازوکار رسمی اختلاف در برجام مطرح خواهند کرد.

«مکانیسم ماشه» بخشی از توافق هسته‌ای موسوم به برجام است که تصریح می‌کند در صورت عدول جمهوری اسلامی از تعهداتش در توافق، پرونده جمهوری اسلامی مجددا به شورای امنیت خواهد رفت و کلیه تحریم‌های پیشین سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی مجددا فعال خواهد شد.

جمهوری اسلامی پیش از این سه بار تعهدات برجامی خود را کاهش داده و تهدید کرده است که اگر آمریکا تحریم‌های اقتصادی را لغو نکند، گام چهارم را نیز برخواهد داشت. در عین حال مقامات جمهوری اسلامی تاکید کرده‌اند این گام‌ها بازگشت‌پذیر هستند و در صورت اجرای تعهدات از سوی اروپا، جمهوری اسلامی نیز می‌تواند به سرعت به نقطه آغازین بازگردد.

یک منبع آگاه در این خصوص به روزنامه گاردین گفته است: «مشکل این است که جمهوری اسلامی می‌گوید گام‌ها بازگشت پذیر هستند، اما اگر آن‌ها ساخت بمب اتم را یاد بگیرند این مسئله غیرقابل بازگشت است.»

نخستین گام کاهش تعهدات برجامی ایران، عبور از محدودیت میزان نگهداری مواد هسته‌ای و آب‌سنگین بود که در تاریخ ۱۰ تیر محمد جواد ظریف تایید کرد ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد جمهوری اسلامی از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است. در گام دوم، جمهوری اسلامی در تاریخ ۱۶ تیر سطح غنی‌سازی خود را به بیش از ۳.۶۷ درصد رساند که فراتر از سطح توافق سال ۲۰۱۵ است.

در گام سوم نیز بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی روز شنبه ۱۶ شهریورماه اعلام کرد که جمهوری اسلامی چهار اقدام از جمله گازدهی به سانتریفوژ نسل جدید «IR6s» را به مرحله اجرا می‌گذارد.

به گزارش یورونیوز به نقل از گاردین؛ مقامات اروپایی پیش از این نسبت به عواقب کاهش تعهدات برجامی به جمهوری اسلامی هشدار داده بودند، اما در عین حال تاکید کرده بودند جمهوری اسلامی هنوز به صورت کامل از این توافق تخطی نکرده است.