کیک تولد شش تایی ها، به همراه تاریخچه و تصاویر

0
651

امروز بعدازظهر مراسم جشن سالگرد بازی شش تایی برگزار شد و علی پروین کیک جشن را برید.

امروز بعدازظهر مراسم جشن سالگرد بازی شش تایی برگزار شد و علی پروین کیک جشن را برید. البته قرار بود همایون بهزادی کیک را ببرد که در نهایت او هم بریدن کیک را به علی پروین سپرد.

31899_244

به گزارش وب سایت رسمی برنامه نود،پرسپولیسی ها روز ۱۶ شهریور را روز هوادار نامیده اند. در این مراسم همایون بهزادی، ابراهیمی آشتیانی، حمید جاسمیان، علی پروین و رحیم یوسفی حضور داشتند و کلیپی از مرحوم مرتضی احمدی و خاطره دربی سال ۵۲ در قالب مستندی پخش شد.

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان؛ ظهر روز جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۵۲ در چنین روزی، دو تیم پرسپولیس و استقلال (تاج) تهران، برای دوازدهمین بار رودروی یکدیگر قرار گرفتند، دیداری که در انتها با برد ۶-۰ پرسپولیس به پایان رسید تا تبدیل به یکی از تاریخی ترین بازیهای فوتبال ایران شده باشد.

بازی از سری رقابتهای لیگ سراسری کشور که در آن زمان معروف به جام تخت جمشید بود صورت گرفت و دو تیم در شرایطی مقابل هم قرار گرفتند که سر دو بر روی نیمکت خود سرمربیان خارجی داشتند.

در تیم تاج زدراکو رایکوف یکی از بهترین مربیان تاریخ فوتبال ایران بر روی نیمکت قرار داشت و در تیم پرسپولیس نیز آلن راجرز انگلیسی سرمربی بود، نکته جالب برای سرخپوشان این بود که راجرز بعد از یک مرخصی ۴۰ روزی شب قبل از بازی وارد ایران شده بود و در مدت زمان نبودن وی، پرسپولیسیها تحت نظر همایون بهزادی بازیکن محبوب پرسپولیس که خودش ستاره این بازی معروف شد تمرین می کردند.

این بازی در مقابل دیدگان ۶۰ هزار هوادار دو تیم انجام شد و قضاوت آن بر عهده پترچیانو از رومانی بود.

گلهای پرسپولیس را در این دیدار حسین کلانی (۳۲)، ایرج سلیمانی (۴۵و ۵۶) و همایون بهزادی (۵۰، ۸۶ و ۹۰) به ثمر رساندند، بهزادی با این سه گل تبدیل به اولین بازیکنی شد که در تاریخ دیدارهای دو تیم موفق به هتریک کردن شده است، ایمون زاید لیبیایی مهاجم سابق سرخپوشان نیز بعد از آن هتریک معروف در دیدار ۳-۲ سال ۱۳۹۰، دومین بازیکنی شد که موفق به زدن سه گل در دربی تهران شده است.

دروازه بانان تاج در این بازی معروف منصور رشیدی و زنده یاد ناصر حجازی بودند که هر کدام به ترتیب ۴ و ۲ گل را از مهاجمین پرسپولیس دریافت کردند.

اما بدون شک مرموزترین و عجیب ترین نکته مربوط به این رخدا، فیلم این مسابقه است که هنوز هم بعد از گذشت سال ها، اطلاعات دقیقی از نحوه از بین رفتن آن در دست نیست.

گروهی اعتقاد دارند که بعد از شکست سنگین تاج در آن بازی، کارگردان تلویزیونی صداوسیمای وقت ایران در آن زمان دستور به از بین بردن فیلم بازی را داده است و گروهی دیگر معتقدند که با توجه به همزمان بودن این بازی با رقابتهای جهانی کشتی که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بود و در استادیوم آریامهر (آزادی) در حال برگزاری بود، هیچ دوربین تلویزیونی در استادیوم حاضر نبوده است و این بازی از لنز هیچ دوربینی ظبط نشده است.

86 5565_699_0 31899_244 40115_191_1