کویت ۲۴ نفر را به اتهام همکاری اطلاعاتی با ایران و تدارک عملیات تروریستی دستگیر کرد

0
130

دادستان کل کویت اعلام کرد که ۲۴ نفر به اتهام همکاری اطلاعاتی با جمهوری اسلامی ایران و تدارک حملات تروریستی در کویت دستگیر شده اند. در بیانیه ای که دادستان کل کویت به همین مناسبت منتشر کرده آمده است که دستگیرشدگان به همکاری اطلاعاتی با جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان به منظور انجام عملیات تهاجمی و خصمانه علیه کویت متهم هستند. دستگیر شدگان به گفتۀ دادستان کویت برای رسیدن به این مقصود به قاچاق سلاح و مهمات و مواد منفجره دست زده اند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ بیانیۀ دادستانی کویت تصریح می کند که متهمان قصد داشته اند به یکپارچگی و تمامیت ارضی کویت لطمه وارد آورند. دادستان کل کویت از دستگیری دو تن دیگر به اتهام نگهداری غیرقانونی اسلحه نیز یاد کرده است. از مجموع ۲۶ متهم دستگیر شده ۲۵ نفر کویتی و یک نفر ایرانی هستند.

در سیزدهم اوت گذشته وزارت کشور کویت از شناسایی و دستگیری اعضای این سلول خبر داده بود. در آن موقع وزارت کشور کویت تصریح کرده بود که در عملیات دستگیری اعضای این سلول ۱۴۴ کیلوگرم مادۀ انفجاری تی ان تی، ۱۹ تن مهمات، ۳ نارنجک انداز ضدتانک، ۵۶ خمپاره، ۶۵ نوع مختلف سلاح گرم و ۲۰۴ نارنجک به دست آمده است.

وزارت کشور کویت تصریح کرده بود که مهمات و مواد انفجاری در یک مزرعه و دو خانه در منطقۀ “عبدعلی” در نزدیکی مرز عراق نگهداری شده بودند.

برخی از دستگیرشدگان به عضویت در سازمان حزب الله لبنان متهم هستند. دادگستری کویت افراد مظنون را به “نابودی بنیادهای اجتماعی و اقتصادی کویت” متهم کرده است.

در روزهای گذشته رییس کمیسیون امور خارجۀ پارلمان کویت جمهوری اسلامی را “دشمن اصلی” کشورهای عرب منطقۀ خلیج فارس توصیف کرده و خواستار همکاری اطلاعاتی و امنیتی این کشور برای مقابله با تهدید جمهوری اسلامی  شده بود.