کویت یک ایرانی را به اتهام “جاسوسی” به اعدام محکوم کرد

0
167

دادگاهی در کویت دو مرد را که یکی از آن‌ها ایرانی است به اتهام “جاسوسی و اقدام خصمانه” به اعدام محکوم کرد.۱۸ تن دیگر نیز که همگی شیعه‌مذهب‌اند به حبس محکوم و سه نفر هم تبرئه شده‌اند.

بازرسی‌های پلیس در کویت به هنگام نماز جماعت در مساجد
دادگاهی در کویت روز سه‌شنبه (۱۲ ژانویه) دو نفر را به اتهام جاسوسی برای ایران و”حزب‌الله” لبنان به اعدام محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، دادگاه کویت متهمان را همچین به “اقدام خصمانه” علیه کویت متهم کرده است. یکی از متهمان ایرانی است. بااین‌حال بنا به گزارش خبرگزاری آلمان این متهم در زمان صدور حکم در بازداشت مقامات قضایی کویت به سر نمی‌برده است.

در این دادگاه به اتهامات ۱۸ متهم دیگر نیز در رابطه با پرونده‌ای یکسان رسیدگی شد و متهمان به احکام زندان از ۵ سال تا حبس ابد محکوم شدند. سه متهم این پرونده تبرئه شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به جز یکی از متهمان اصلی که تابعیت ایران را دارد، بقیه متهمان از شیعیان اهل کویت‌اند.

مقامات امنیتی کویت در ماه اوت گذشته این افراد را در طی عملیاتی در نزدیکی مرز این کشور با عراق بازداشت و اعلام کردند که این گروه قصد انجام “اقدامی تروریستی” در خاک کویت را داشته‌اند.

به گفته‌ی مقامات امنیتی مقادیر قابل‌توجهی مهمات لازم برای ساخت بمب و سلاح نیز در محل سکونت این متهمان کشف و ضبط شده است.

حکم این دادگاه در شرایطی صادر می‌شود که در هفته‌ی گذشته کویت سفیر خود در تهران را بعد از حمله معترضان ایرانی به سفارت عربستان سعودی، به کشور فراخواند و روابط دیپلماتیک میان ایران و کویت در حال‌ حاضر با تنش مواجه است.

به گزارش دویچه وله نزدیک به یک سوم جمعیت کشور کویت شیعه مذهب‌اند و این کشور را سنی مذهب‌ها اداره می‌کنند.