کودتای آمریکایی – اسرائیلی در عربستان؛ فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی

0
280

ساعتی پیش پادشاه عربستان پسر دردانه خود محمد را به ولیعهدی برگزید. محمد بن سلمان تا پیش از این جانشین ولیعهد بود. شاه عربستان با برکناری برادر زاده اش نائف بن محمد جانشین تازه خود را تعیین کرد. نائف بن محمد ولیعهد پیشین و وزیر کشور عربستان که پیشینه کار های اطلاعاتی در کارنامه اش ثبت شده بود، به نام مرد مبارزه با تروریسم القاعده و داعش معروف شده بود

این تغییرات ژرف چند هفته پس از سفر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عربستان رخ داد. تاریخ نشان داده است که هیچ تصمیم سیاسی و تغییرات مهمی بدون موافقت آمریکا و اسرائیل در عربستان انجام نخواهد شد.

در دو سال گذشته این دومین بار است که شاه عربستان ولیعهد خود را تغییر می دهد. در بهار ۲۰۱۵ میلادی چند ماه پس از به تخت نشستن، برادر ناتنی خود مقرن بن عبدالعزیز ولیعهدش را برکنار کرد و محمد بن نائف برادر زاده اش را به ولیعهدی برگزید.

محمد بن سلمان ولیعهد جدید و مرد قدرتمند کنونی عربستان از دو سال پیش تاکنون مشاغل مهمی را بطور همزمان در حکومت پدرش به عهده داشته است، از جمله این مشاغل ؛ معاون ولیعهد، معاون دوم نخست وزیر، وزیر دفاع ، وزیر دربار و …

محمد بن سلطان ولیعهد سی و سه ساله ظاهراً با تاًیید سی و یک نفر از سی و چهار عضو شورای خاندان سلطنتی سعودی به این مقام رسیده است. این انتصاب در زمانی رخ می دهد که سلمان بن عبدالعزیز شاه کنونی عربستان از بیماری های شدیدی رنج می برد و بر پایه اطلاعات موثق از آغاز پادشاهی اش محمد پسرش عملاً اداره همه امور کشور را در دست دارد. ولیعهد تازه از دو سال پیش تاکنون بی وقفه کوشیده است تا در همه ارکان قدرت نفوذ کند و در این راه تاکنون موفق شده است.

وی برای تسلط بر پدر بیمار هشتاد و سه ساله اش او را در انزوا نگهداری می کند. محمد بن سلمان هنگامی که خوان کارلوس پادشاه پیشین اسپانیا با تلفنی دستی خود کوشید با ملک سلمان پادشاه عربستان گفتگو کند بی هیچ ملاحظه ای گفت ؛ « بعداً زنگ بزنید » و تلفن را به سردی قطع کرد

محمد بن سلمان مرد نیرومند تازه عربستان سعودی خواهان برخورد شدید و درگیری نظامی با ایران می باشد. محمد بن سلمان بیش از دو سال پیش مسبب حمله نظامی ائتلاف عربی به یمن بود ولی پس از گذشت دو سال از این جنگ نتوانست پیروزی به دست آورد و در این عملیات شکست خورد.

پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا محمد بن سلمان به دیدار وی شتافت و طرح سرمایه گذاری صد ها میلیارد دلاری در آمریکا را از سوی عربستان پیشنهاد کرد. ولیعهد تازه عربستان با ولادیمیر پوتین مرد نیرومند روسیه دیدار هایی داشته است، وی در صدد نزدیکی به روس ها علیه ایران می باشد.

با تغییرات کنونی در عربستان در آینده نزدیک احتمال برخورد های شدید میان عربستان و ایران وجود خواهد داشت.

بیست و یکم ژوئن ۲۰۱۷