کهکشان راه شیری با همسایه خود برخورد می‌کند

0
153

تحقیقی جدید پیش بینی می‌کند کهکشان راه شیری تا ۴ میلیارد سال دیگر چنان گسترده می‌شود که با «آندرومدا» همسایه خود برخورد می‌کند.

دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند کهکشان راه شیری گسترده‌تر می‌شود و مرز آن به همسایه خود یعنی کهکشان آندرومدا می‌رسد.

البته هیچ برخورد کهکشانی تا چهار میلیارد سال دیگر اتفاق نخواهد افتاد. به گفته محققان کهکشان راه شیری هم اکنون قطری معادل ۱۰۰ هزار سال نوری دارد و چند میلیارد ستاره از جمله خورشید را در خود جای داده است.

در مرز خارجی این کهکشان یعنی دیسک کهکشانی هنوز هم ستاره‌های جدیدی از گاز و غبار ساخته می‌شوند. شبیه سازی‌های رایانه‌ای نشان می‌دهند این ستاره‌های جدید به آرامی حجم کهکشان را می‌افزایند.

به همین دلیل دانشمندان به وسیله چند تلسکوپ زمینی و فضایی کهکشان‌هایی مشابه راه شیری را بررسی کردند. آنها تخمین می‌زنند راه شیری و کهکشان‌های مشابه آن با سرعتی حدود ۵۰۰ متر بر ثانیه گسترش می‌یابند.

کریستینا مارتینز لامبیلا از انستیتو تحقیقاتی آستروفیزیکال در جزایر قناری در این باره می‌گوید: «کهکشان راه شیری اکنون حجم زیادی دارد. اما تحقیق ما نشان می‌دهد حداقل بخش‌های قابل مشاهده آن در حال افزایش حجم است. این روند چندان سریع نیست اما اگر حدود سه میلیارد سال دیگر حجم کهکشان پنج درصد افزایش خواهد یافت».

چهار میلیارد سال دیگر کهکشان راه شیری با آندرومدا برخورد می‌کند.

به گزارش مهر؛ در حال حاضر میان دو کهکشان ۲/۵ میلیون سال نوری فاصله است. آندرومدا که حتی از راه شیری بزرگ‌تر است قطری معادل ۱۱۰ هزار سال نوری دارد و کارشناسان تخمین می‌زنند بیش از یک هزار میلیارد ستاره در آن وجود داشته باشد.