کنگره آمریکا و لایحه جدید برای جلوگیری از ورود اعضای سپاه پاسداران به آمریکا

0
287

قانونگذاران جمهوری‌خواه کنگره ایالات متحده لایحه‌ای ارائه کردند که اگر قانون شود، نهادهای امنیتی و مهاجرتی آمریکا را موظف می‌کند تا پیش از اعطای هیچ‌گونه امتیاز مهاجرتی به اتباع خارجی، از عدم ارتباط آنها با «جمهوری اسلامی و سازمان‌های تروریستی وابسته به آن» اطمینان حاصل کنند.

این لایحه را جیم بنکس، نماینده ایالت ایندیانا، به همراه چهارده نفر دیگر از اعضای «کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان» کنگره ایالات متحده ارائه کرده‌اند.

این لایحه در واکنش به اصلاحیه اخیر دولت بایدن بر قانون مهاجرت برای تسهیل ورود اتباع خارجی مرتبط با گروه‌های تروریستی به آمریکا ارائه شد. بر اساس اصلاحیه جدید، اتباع خارجی که از گروه‌های تروریستی تحت تحریم آمریکا «حمایت مادی ناچیز» کرده‌اند، واجد شرایط دریافت «مزایای مهاجرت» هستند.

بنکس در این باره می‌گوید: «باز کردن مرزها به روی تروریست‌ها به معنی نقض تعهد دولت بایدن به قانون اساسی برای محافظت از کشور است. متأسفانه دموکرات‌های کنگره مماشات با جمهوری اسلامی را در صدر کار خویش قرار داده‌اند. این به معنای باز کردن دریچه ورود حامیان سپاه تروریستی پاسداران به ایالات متحده است.»

العربیه به نقل از واشینگتن فری‌بیکن می نویسد، لایحه جمهوری‌خواهان، که «قانون حفاظت از آمریکا در برابر تروریست‌های سپاه پاسداران» نامیده شده، به دنبال این است تا روزنه‌های قانونی را برای ورود اعضای سپاه پاسداران به آمریکا مسدود کند. قانونگذاران می‌گویند این امر اهمیت ویژه‌ای دارد، چرا که جمهوری اسلامی و گروه‌های تروریستی وابسته آن به طور فعال برای ترور مقامات فعلی و پیشین دولت ایالات متحده توطئه می‌کنند.

قانون جدید وزارت‌های خارجه و امنیت داخله ایالات متحده را موظف می‌کند تا در «فرم‌های درخواست ویزا، اقامت دائم و تابعیت» که به اتباع خارجی ارائه می‌کنند، صراحتا درباره وابستگی آنها یا عدم آن به جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران پرسش کنند.