کمیته سنا به افزایش تحریم جمهوری اسلامی رای داد

0
191

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز پنجشنبه طرحی موسوم به «قانون مقابله با اقدامات برهم زننده ثبات توسط جمهوری اسلامی» تصویب کرد که در صورت تصویب در صحن اصلی سنا و ابلاغ رئیس جمهوری آمریکا، تحریم های جدیدی علیه جمهوری اسلامی در پی خواهد داشت.

این طرح با ۱۸ رأی مثبت در برابر ۳ رأی منفی تصویب شد و حال برای تصویب نهایی باید به صحن اصلی سنا ارایه شود.

عصر پنجشنبه، سناتور باب کورکر در واکنش به تصویب این طرح در کمیته روابط خارجی سنا، گفت این طرح در صورت تبدیل شدن به قانون، تحریم‌هایی را برای فعالیت‌های موشکی، اقدامات منطقه‌ای و نقض حقوق بشر علیه ایران وضع می‌کند.

آقای کورکر گفت ما به توافق هسته ای با جمهوری اسلامی در تقابل با جمهوری اسلامی محدود نمی مانیم. این تصویب نشان داد که بالاخره جمهوری اسلامی را نسبت به اقدامات غیر هسته ای بی ثبات کننده اش، پاسخگو خواهیم کرد.

این اولین طرح در کنگره بود که تصویب شد. چند طرح پیشنهادی قانونگذاران آمریکایی از دو حزب جمهوریخواه و دموکرات از امروز در کنگره برای افزایش تحریم جمهوری اسلامی به خاطر فعالیت های موشکی، حمایت از گروه های تروریستی و همچنین نقض حقوق بشر بررسی می شود.

باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا این طرح را فروردین ماه ارایه داد اما یک ماه پیش اعلام کرد که بررسی طرح های مربوط به افزایش تحریم های جمهوری اسلامی را به خاطر اروپاییان و همچنین انتخابات ریاست جمهوری در جمهوری اسلامی یک ماه به تعویق می اندازد.

بر اساس این طرح در صورت تصویب در صحن سنا، دولت آمریکا ظرف مدت ۹۰ روز، باید تحریم های جدیدی علیه افراد و نهادهای فعال در توسعه برنامه های موشکی جمهوری اسلامی تصویب کند.

همچنین بر اساس یکی دیگر از طرح ها، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به طور مستقیم تحت تحریم قرار خواهد گرفت.

در صورت تصویب این اولین بار خواهد بود که سپاه تحریم می شود. آمریکا پیشتر در سال ۲۰۰۷ نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تحریم کرده بود.

واکنش جان کری

وزیر خارجه سابق آمریکا چهارشنبه شب در چند توئیت از قانونگذاران آمریکایی خواست از هرگونه تحریم بیشتر جمهوری اسلامی خودداری کنند.

آقای کری هشدار داد تصویب تحریم های بیشتر علیه جمهوری اسلامی ممکن است ناقض برجام باشد.

به گزارش صدای آمریکا،  وی نوشت:‌«دوستان و همکاران سابق، اکنون زمان رفتار محتاطانه است.. الان وقت یک طرح جدید تحریمی علیه جمهوری اسلامی نیست.»