«کلوزآپ» کیارستمی در فهرست ده فیلم برتر تاریخ آسیا

0
179

فیلم «کلوزآپ» از ساخته‌های عباس کیارستمی، محصول ۱۳۶۸ در فهرست منتشرشده از سوی جشنواره فیلم بوسان کره جنوبی از ده فیلم برتر تاریخ آسیا قرار دارد.

 در فهرستی که جشنواره بین‌المللی فیلم بوسان کره جنوبی به مناسبت بیستمین سالگرد تأسیس این جشنواره از ده فیلم برتر قاره آسیا در تاریخ سینما منتشر کرده است،«داستان توکیو» محصول ۱۹۵۳ ژاپن به کارگردانی یاسوجیرو اوزو در صدر قرار دارد.

دومین فیلم این جدول «راشومون» محصول ۱۹۵۰ به کارگردانی آکیرا کوروساوا از ژاپن و «در حال و هوای عشق» ونگ کاروای محصول سال ۲۰۰۰ از هنگ‌کنگ در رتبه سوم است.

در این جدول (اولین فیلم از) سه‌گانه «آپو» اثر ساتیا جیت رای از هند (شامل سه فیلم «پاترپانجالی» محصول ۱۹۵۵، «آپاراچیتو» محصول ۱۹۵۶ و «دنیای آپو» ساخته شده در ۱۹۵۹) مقام چهارم را به خود اختصاص داده و «شهر اندوه» هو شیائو شین محصول ۱۹۸۹ از کشور تایوان در جایگاه پنجم است.

 رتبه ششم این جدول را «هفت سامورایی» آکیرا کوروساوا از ژاپن محصول ۱۹۵۴ اشغال کرده و «یک روز درخشان‌تر تابستانی» که ادوارد یانگ از کشور تایوان در سال ۱۹۹۱ کارگردانی کرده است، جایگاه هفتم را به خود اختصاص داده است. دو فیلم چینی «بهار در شهر کوچک» ساخته فی مو محصول ۱۹۴۸ و «طبیعت بی‌جان» جیا ژانگ‌که محصول ۲۰۰۶ به‌طور مشترک در مقام هشتم و پس از آنها دو فیلم «کلوزآپ» عباس کیارستمی از ایران که محصول سال ۱۳۶۸ شمسی (۱۹۹۰) است، و «خدمتکار خانه» که کیک کی-یانگ از کشور کره جنوبی در سال ۱۹۶۰ ساخته است، به‌طور مشترک در جایگاه دهم جدول قرار دارند.

635750596611595507

نمایی از فیلم «کلوزآپ»

برنامه «۱۰۰ فیلم برتر آسیا» کار مشترکی از جشنواره بوسان و مرکز سینمای بوسان است که با کمک ۷۳ کارشناس برجسته سینما اجرا شده است. از جمله این کارشناسان می‌توان به منتقدان سینمایی مانند جاناتان رزنبام، تونی راینز و هاسومی شیگه هیکو و فیلمسازانی مثل بونگ جون هو، محسن مخملباف و آپیچاتپونگ ویراستاکول اشاره کرد.

هر یک از این افراد ۱۰ فیلم را پیشنهاد کرده‌اند و برای فهرست یکصد فیلم برتر، از برآیند نظر آنها ۱۱۳ فیلم و ۱۰۶ کارگردان (که برخی از آنها جایگاه مشترک دارند) برگزیده شده‌اند.

جشنواره بین‌المللی فیلم بوسان قرار است در مورد ۱۰ فیلم برتر (در واقع ۱۱ فیلم که چهارتا از آنها مقام مشترکی دارند) کتابی منتشر کند و این نظرخواهی را هر پنج سال یک بار تکرار کند.

به گزارش آنا به نقل از ورایتی، فیلم کلوزآپ عباس کیارستمی سه سال پیش، در مرداد ماه ۱۳۹۱ در نظرسنجی سایت‌اند ساوند از ۸۴۶ منتقد،‌ برنامه‌ریز‌ و توزیع‌کننده‌ی فیلم در مقام چهل و دومین فیلم برتر تاریخ سینما در کل جهان قرار گرفته بود.