کشورهای عضو اتحادیه اروپا کارزار واکسیناسیون کرونا را آغاز کردند

0
39

کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز یکشنبه به طور رسمی کارزار واکسیناسیون جمعیت ۴۵۰ میلیون نفری خود در برابر بیماری همه گیر «کووید ۱۹» را آغاز کردند.

واکسیناسیون در کشورهای عضو اتحادیه اروپا با تزریق واکسن شرکت های داروسازی «فایزر» و «بیون تک» به افراد آسیب پذیر آغاز شد. محموله های واکسن کرونا از روز جمعه وارد کشورهای عضو اتحادیه اروپا شده بود.

برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند ایتالیا و اسپانیا از اولین کشورهایی بودند که درگیر بحران همه گیری بیماری «کووید ۱۹» شدند. تاکنون دستکم ۱۶ میلیون مورد ابتلا به ویروس کرونا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا شناسایی شده است. از این تعداد بیش از ۳۳۶ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا روز شنبه آغاز هماهنگ واکسیناسیون در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را «لحظه ای تاثیرگذار از اتحاد» خوانده بود. برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند آلمان، مجارستان و اسلوواکی روز شنبه کارزار واکسیناسیون را آغاز کرده بودند.

یک زن ۱۰۱ ساله از جمله اولین افرادی بود که روز شنبه در یکی از خانه های سالمندان آلمان در مقابل بیماری همه گیر «کووید ۱۹» واکسینه شد. 

بریتانیا، کانادا و آمریکا از چند هفته پیش کارزار واکسیناسیون در برابر ویروس کرونا را با واکسن «فایزر» و «بیون تک» آغاز کرده بودند.

اولویت واکسیناسیون با افراد مسن و کارکنان بخش بهداشت و درمان است

هر کدام از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به طور جداگانه در مورد گروه هایی که در اولویت واکسیناسیون هستند تصمیم خواهد گرفت. در حالی که اسپانیا، فرانسه و آلمان افراد مسن را در اولویت قرار داده اند ایتالیا کارکنان بخش بهداشت و درمان را پیش از دیگر گروه ها واکسینه خواهد کرد.

لهستان نیز مانند ایتالیا تصمیم گرفته است تا اولویت واکسیناسیون را به کارکنان بخش بهداشت و درمان بدهد.

یورونیوز نوشت؛ زوزانا چاپوتووا، رئیس جمهوری ۴۷ ساله اسلوواکی در راستای تشویق شهروندان به استفاده از واکسن کرونا در نظر دارد روز یکشنبه خودش را واکسینه کند.