Home اخبار کشف ۱۳ جسد دیگر از تونل معدن آزادشهر

کشف ۱۳ جسد دیگر از تونل معدن آزادشهر

0
251

صادق علی مقدم شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اگر آمار درست باشد هنوز هشت معدنچی دیگر در تونل وجود دارند.

مدیر کل مدیریت بحران گلستان گفت: با تلاش نیروهای تجسس امدادگر در معدن زمستان یورت آزادشهر، جسد ۱۳ معدنچی دیگر در عمق تونل معدن شناسایی شد.

صادق علی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگاران در محل حادثه معدن آزادشهر اظهار کرد: نیروهای امدادگر معدن با استفاده از تونل شماره دو توانستند اجساد ۱۳ معدنچی محبوس شده را کشف کنند. تلاش برای خارج کردن این اجساد از تونل معدن ادامه دارد.

مدیر کل مدیریت بحران گلستان خاطرنشان کرد: با این اجساد کشف شده، شمار جانباختگان حادثه انفجار معدن آزادشهر به ۳۵ نفر رسید.

در جست‌وجوی ۱۰ معدنچی

حالا با پیدا شدن اجساد ۱۳قربانی دیگر در معدن زمستان‌یورت، این سؤال مطرح است که آیا سرنوشت تمامی کارگران ناپدید شده مشخص شده است؟ درحالی‌که هنوز هیچ یک از مسئولان آمار دقیقی از معدنچیان حادثه دیده ارائه نکرده‌اند، همکاران آنها می‌گویند که هنوز از سرنوشت ۱۰نفر دیگر خبری نیست.

سیدمحمد میرعرب، یکی از معدنچیان قدیمی می‌گوید: همه کارگرانی که وارد معدن می‌شوند، پس از پایان کار باید کارت‌شان را به کارگزینی تحویل دهند. پس از این حادثه ۴۵کارت تحویل داده نشد و ما اسامی ۴۵کارگر را داریم که از سرنوشت آنها خبری نیست. از این تعداد برخی از آنها کسانی هستند که روز حادثه در قسمت استخراج (ده‌ها متر بالاتر از انتهای تونل) کار می‌کردند و برخی نیز افرادی بودند که احتمالا در زمان انفجار و ریزش تونل، زیر آوار گرفتار شده‌اند.

جست‌وجو برای یافتن افرادی که در قسمت استخراج بودند به‌دلیل وجود گاز ممکن است تا شب دوشنبه طول بکشد اما پیدا کردن کسانی که زیر آوار گرفتار شده‌اند، بسیار سخت است و کار آواربرداری در قسمتی از تونل که ریزش کرده، کند پیش می‌رود.
او که از روز نخست حادثه در عملیات امداد و نجات حضور داشته، درباره محل پیدا شدن اجساد ۱۳معدنچی می‌گوید: ما با سوراخ‌کردن تونلی که زیر تونل اصلی قرار دارد به آن سوی آوار رسیدیم.

اجساد معدنچیان در کنار هم روی زمین افتاده بود و این مسئله نشان می‌داد که پس از انفجار آنها قصد نجات خود را داشته‌اند اما پس از رسیدن به محل انفجار متوجه شده بودند که تونل مسدود شده و گیر افتاده‌اند. وضعیت اجساد آنها هم نشان می‌داد که آنها چند روز پیش جان باخته‌اند و احتمالا در همان زمان حادثه و بر اثر گازگرفتگی جان باخته‌اند.

در همین حال هادی حسینی، دبیر کانون شوراهای اسلامی کار استان گلستان گفت: تعدادی از کارگران معدن زمستان یورت که در حادثه انفجار این معدن جان خود را از دست داده‌اند باید پیش از وقوع این حادثه با استفاده از مزایای قانون سخت و زیان‌آور بودن کارشان بازنشسته می‌شدند.

به گزارش خبرگزاری های داخلی؛ وی تعداد کارگرانی که باید از این طریق بازنشسته شوند را حدود۶۰ نفر اعلام کرد و افزود: پیش از وقوع این حادثه جلساتی درخصوص بازنشستگی کارگران با مسئولان وزارت کار و کارفرمای معدن زمستان یورت داشتیم و قرار شده بود که کارفرما منابع لازم برای بازنشستگی این افراد را تأمین کند امااین وعده عملی نشد.