کشف یک کشتی ۲۴۰۰ ساله سالم در اعماق دریای سیاه

0
317

باستان‌شناسان یک کشتی ۲۳ متری تقریبا سالم و دست‌نخورده در اعماق دریای سیاه کشف کردند که گمان می‌رود مربوط به بیش از ۲۴۰۰ سال پیش باشد.

 قدیمی‌ترین کشتی‌شکسته دست‌نخورده تاریخ دریانوردی جهان حدود ۲۳ متر (۷۵ پا) طول دارد و احتمال می‌رود به دوران یونان باستان تعلق داشته باشد. تقریبا تمام اجزای این کشتی سر جای خودشان باقی مانده‌اند و دانشمندان معتقدند کمبود اکسیژن در عمق ۱۶۰۰ متری از سطح آب دریای سیاه باعث شده است حدود ۲۴۰۰ سال بدون کمترین آسیب تا امروز باقی بماند.

پروفسور جان آدامز، کارشناس ارشد پروژه باستان‌شناسی دریای سیاه و مسئول کشف کشتی باستانی در این باره می‌گوید: «یک کشتی سالم و دست‌نخورده از دوران باستان که در عمق دو کیلومتری از سطح آب یک گوشه افتاده باشد چیزی است که من هرگز تصور نمی‌کردم یک روز ببینم. کشتی ۲۴۰۰ ساله بی‌تردید درک ما را از صنعت کشتی‌سازی و دریانوردی در دوران باستان دگرگون خواهد کرد.»

برخی کارشناسان معتقدند کشتی دریای سیاه از نوع همان کشتی‌هایی است که پژوهشگران می‌گویند پیش از این فقط تصویر آن را روی برخی دست‌سازهای مانده از دوران باستان مشاهده کرده‌اند؛ از جمله یک سفال قدیمی موسوم به Siren Vase که در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود و روی آن یک کشتی به چشم می‌خورد شبیه آنچه به تازگی از اعماق دریای سیاه کشف شده است.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، کشتی ۲۴۰۰ ساله یکی از بیش از ۶۰ کشتی کشف‌شده با تلاش باستان‌شناسان دریایی و دانشمندان است که در یک ماموریت سه ساله با هدف شناسایی اعماق دریای سیاه و به دست آوردن اطلاعات بیشتر درباره تاثیر دگرگونی‌های سطح آب از دوران ماقبل‌تاریخ تا امروز انجام شده است. این گروه فیلمی ۱۲۰ دقیقه‌ای از روند کشف کشتی تهیه کرده‌اند که در موزه بریتانیا به نمایش درمی‌آید.