کشف گور دسته‌جمعی زنان ایزدی در سنجار

0
119

پس از آزادسازی سنجار از تصرف نیروهای اسلامگرایان داعش به دست پیشمرگ های کرد، یک گور دسته‌جمعی زنان ایزدی در این شهر کشف شد. نزدیک به ۸۰ جسد در این گور وجود دارد.

پیکر ۷۸ زن ایزدی که بین ۴۰ تا ۸۰ سال سن داشته‌اند در یک گور دسته‌جمعی در شهر سنجار در شمال عراق کشف شده است. نیروهای کرد پس از آنکه جمعه شب (۱۳ نوامبر/ ۲۲ آبان) این شهر را از تصرف اسلامگرایان داعش آزاد کردند ، این گور دسته‌جمعی را در حاشیه شهر کشف کردند.

یکی از مسئولان محلی گفته است که این زنان احتمالا به دست اسلامگرایان داعش کشته شده‌اند. این ادعا بر اساس گفته‌های شاهدان عینی بیان شده که از کشتار ایزدی‌ها به دست اسلامگرایان داعش جان سالم به در برده‌اند. این شاهدان عینی زنان ایزدی در بند نیروهای اسلامگرایان داعش بودند که پیش از آنکه موفق به فرار شوند، مجبور به تماشای صحنه اعدام زنان دیگر شدند.

به گفته این مقام محلی، احتمالا نیروهای داعش تنها زنان جوان را نگه داشته و بقیه را اعدام ‌کرده‌اند. نیروهای “دولت اسلامی” از زنان ایزدی به عنوان برده جنسی استفاده می‌کنند و آنان را گاه چندین بار به فروش می‌رسانند .

تابستان سال گذشته با حمله نیروهای اسلامگرایان داعش به منطقه سنجار ده‌ها هزار ایزدی از مناطق مسکونی به سوی کوه‌ها فرار کردند. تعداد زیادی از این افراد که نه آب برای آشامیدن داشتند و نه غذایی برای خوردن در نهایت زیر گلوله‌باران داعش کشته یا اسیر شدند.

در اثر حملات اسلامگرایان داعش هزاران مرد ایزدی کشته شده و زنان و کودکان به اسارت گرفته شدند. اعضای داعش اقلیت ایزدی را “کافر” می‌دانند. سازمان ملل اقدامات اسلامگرایان داعش در سنجار را به عنوان کشتار قومی اعلام کرده است.

پس از بیش از یک سال اشغال سنجار، سرانجام جمعه شب پیشمرگ های کرد توانستند این شهر را آزاد کنند. سنجار موقعیت استراتژیکی دارد چرا که همانند پلی بین دو منطقه تحت اشغال اسلامگرایان داعش در سوریه و عراق است. این شهر، رقه در سوریه را به موصل در عراق وصل می‌کند.

به گزارش دویچه وله؛ از سوی دیگر سنجار در رشته کوه‌هایی قرار دارد که از سال‌ها پیش مورد مناقشه حکومت خودمختار کردستان و دولت مرکزی عراق در بغداد است.