کشف گنجینه ۱۲ میلیارد یورویی در لاشه کشتی غرق‌شده

0
304

دانشمندان با استفاده از یک ربات خودران موفق به کشف لاشه کشتی غرق‌شده‌ای در کف دریای کارائیب شده‌اند که حاوی گنجینه‌ای به ارزش ۱۲/۴ میلیارد یورو است.

 این کشتی ۳۰۰ سال پیش در دریای کارائیب غرق شده بود و حالا دانشمندان با استفاده از یک ربات خودران توانستند لاشه آن را پیدا کنند. این کشتی حامل یکی از ارزشمندترین گنجینه‌های گمشده در دریاست تخمین زده می‌شود که ارزش این گنجینه ۱۲/۴ میلیارد یورو باشد.

این کشتی که «سن خوزه» نام داشته است؛ یک کشتی بازرگانی اسپانیایی بود که سه سال پیش در ساحل کلمبیا پیدا شد. حالا دانشمندان موفق به کشف گنجینه‌ای به ارزش ۱۲/۶ میلیارد یورو در خرابه‌های لاشه این کشتی شده‌اند.

Colombia Shipwreck

تصویر گرفته‌شده از لاشه کشتی سن خوزه در کف دریای کارائیب

به گفته متخصصان، لاشه کشتی سن خوزه توسط یک ربات زیردریایی خودران پیدا شده است.

این ربات خودران که «ریموس ۶۰۰۰» نام دارد در سال ۲۰۱۱ نیز لاشه کشتی «فرانسه ۴۴۷» را پیدا کرد. این ربات با استفاده از سیگنال‌های سونار توانست لاشه کشتی سن خوزه را در عمق ۶۰۰ متری دریای کارائیب پیدا کند.

محل دقیق نگهداری لاشه این کشتی به دلیل اختلافات قانونی بر سر مالکیت گنجینه آن یک راز باقی مانده است.

این کشتی مجهز به ۶۲ توپ و سه دیرک بوده است و در تاریخ هشت ژوئن ۱۷۰۸ با ۶۰۰ مسافر و گنیجنه‌ای بزرگ از طلا، نقره و سنگ‌های قیمتی طی جنگ‌های جانشینی اسپانیا با کشتی‌های بریتانیایی غرق شد.

Colombia Shipwreck

تصویر گرفته‌شده از لاشه کشتی سن خوزه در کف دریای کارائیب

سن خوزه در حال انتقال این گنیجنه گرانبها به اسپانیا بود تا هزینه‌های جنگ جانشینی اسپانیا را تامین کند. این کشتی در ساحل «بارو» در نزدیکی جزایر «روزاریو» غرق شد. لاشه این کشتی در سال ۲۰۱۵ توسط تیمی از متخصصان بین‌‌المللی کشف شد.

به گزارش آنا از DailyMail، این گنجینه باعث ایجاد اختلافات قانونی میان چند کشور و چند کمپانی خصوصی شده است.