کشف چوب اسکی متعلق به عصر برنز

0
195

آب شدن یخ کوهستان منجر به کشف یک چوب اسکی باستانی و کفش ۱۳۰۰ ساله‌ای متعلق به دوران عصر برنز شده است.

این چوب اسکی متعلق به شکارچیان باستانی نروژ است و کاملا صحیح و سالم باقی مانده است.

با آب شدن یخ‌های بلندترین کوه نروژ بیش از ۲۰۰۰ نمونه قابل توجه از مصنوعات شکار کشف شده است که قدمت آن‌ها به ۴۰۰۰ سال قبل بازمی‌گردد.

این یافته‌های ارزشمند توسط باستان‌شناسان در جوتونهیمن و مناطق اطراف آپلند، که شامل بلندترین کوهستان‌های نروژ می‌شود، کشف شده است.

یافته‌های جدید شامل ابزارآلاتی از جنس چوب، پارچه، چرم و مواد طبیعی می‌شوند که همگی مخصوص کوهستان و شکار در کوهستان هستند.

در بین این یافته‌ها، یک چوب اسکی متعلق به ۷۰۰ میلادی وجود دارد که دومین نمونه قدیمی در نوع خود در جهان است. همچنین کفشی با رویه‌ای از پوست حیوان متعلق به ۱۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در بین یافته‌های اخیر به چشم می‌خورد.

 

636524119084565129

کفش تازه کشف شده در کوهستان نروژ

دانشمندان با انجام آزمایش تاریخ‌گذاری رادیوکربن روی این یافته‌های خارق‌العاده متوجه شدند که همه آن‌ها متعلق به یک دوره زمانی نیستند. محققان دریافتند که بخش اعظمی از این یافته‌ها متعلق به قرن هشتم تا دهم میلادی است.

این امر نشان‌دهنده افزایش جمعیت، حرکت (عبور از کوه‌ها) و تجارت است که قبل و طی عصر وایکنیگ‌ها به شدت رونق گرفته بود.

محققان براین باورند که این اتفاق می‌تواند به این دلیل باشد که در عصر وایکینگ‌ها مرزهای اکولوژیکی (بوم‌شناختی) شهرها در اطراف اروپا به طور فزاینده‌ای گسترش یافت.

636524119064877607

چوب کشف شده در کوهستان نروژ

ساکنان این شهرها برای تولید مصنوعات مورد نیاز خود به مانند محصولات کوهستانی مانند شاخ و خز حیوانات داشتند.

به گفته محققان، افزایش فعالیت در این دوره، که عصر یخبندان موخر کوچک نام دارد، شگفت‌انگیز است چراکه این دوره، زمان سردی و یخبندان بود، کاشت و برداشت محصولات کشاورزی دشوار بود و احتمال این کاهش جمعیت نیز بیشتر بود.

به گزارش آنا از DailyMail،  قدمت ابزارآلات کشف‌شده حاکی از آن است که این فعالیت در دوره یخبندان ادامه داشته است. این امر نشان‌دهنده اهمیت شکار حیوانات کوهستانی، به‌خصوص گوزن شمالی، در آن دوره و کاهش محصولات کشاورزی در دمای پایین است.