کشف نقاشی‌های صخره‌ای باستانی شگفت انگیز در آمازون

0
210

منطقه پهناور آمازون همیشه شگفتی‌های زیادی برای نشان دادن به ما دارد؛ از گونه‌های جدید گیاهی و جانوری گرفته تا تمدن‌های گمشده زنده و از میان رفته، همگی بخشی از این شگفتی هاست. اکنون باستان شناسان در بخش کلمبیا این منطقه، نقاشی‌های صخره‌ای باستانی عظیمی یافتند که بیش از ۱۲ کیلومتر امتداد دارد.

 نقاشی‌های صخره‌ای که ما اغلب آن‌ها را با نام غار نگاره‌های باستانی می‌شناسیم، گونه‌ای از آثار بجا مانده از انسان‌های کهن است که می‌تواند ما را با بسیاری از باور‌ها و چگونگی زندگی پدیدآورندگان آن‌ها آشنا سازد. این دیوار نگاره‌ها در حقیقت از جمله اولین تلاش‌های بشر برای انتقال مفاهیم و همچنین به تصویر کشیدن درک خود از جهان پیرامون، محسوب می‌شود.

کشف نقاشی‌های صخره‌ای باستانی شگفت انگیز در آمازون

تیمی از دانشمندان این نقاشی دیواری باورنکردنی را بر روی یک دیوار صخره‌ای کشف کردند که حدود ۱۲ کیلومتر امتداد دارد. این نقاشی عظیم در واقع، یک نقاشی دیواری است که از ده‌ها هزار نقاشی کوچکتر در غار تشکیل شده است. نکته جالب توجه اینکه دانشمندان این نقاشی عظیم را در شرایط بسیار خوب و سالمی پیدا کردند که این امر می‌تواند به نفوذ ناپذیر بودن آمازون مربوط شود.

کشف نقاشی‌های صخره‌ای باستانی شگفت انگیز در آمازون

قبل از انتشار رسمی خبر این کشف، باستان شناسان سایت و نقاشی‌ها را مخفی نگه داشتند تا بتوانند عملیات اکتشاف و ثبت آثار به طور کامل به انجام برسانند، زیرا به علت موقعیت مکانی، امکان حفاظت از آن‌ها بسیار دشوار بود. چنین شرایطی باستان شناسان توانستند در آرامش و بدون حضور گردشگران یا رسانه‌ها به مطالعه این مکان بپردازند و مجموعه را به صورت کامل به ثبت برسانند. قدمت این نقاشی‌ها به ۱۲.۵ هزار سال قبل بازمی‌گردد و بسیار دقیق‌تر از آن چیزی است که انتظار دارید. آن‌ها تصاویری از حیوانات عظیم الجثه‌ای مانند تنبل‌های زمینی غول پیکر، ماستودون‌ها و اسب‌ها را در خود جای داده اند که در دوران یخبندان در منطقه پرسه می‌زدند. این نقاشی‌ها همچنین پرندگان کوچکتر، خزندگان، ماهی‌ها و پستانداران و همچنین گیاهان محلی و چهره‌های نقابدار در حال رقصیدن را به تصویر می‌کشند.

کشف نقاشی‌های صخره‌ای باستانی شگفت انگیز در آمازون

رسانه‌های علمی نوشتند؛ نظریه دانشمندان این است که نقاشان این کشف شکارچیان پارینه سنگی بوده اند. در زمان‌های قدیم آن‌ها از طریق پل زمینی برینگ از سیبری به این مکان می‌رسیدند. رهبر تیم تحقیقاتی، خوزه ایرارته، باستان شناس دانشگاه Exeter گزارش می‌دهد که برخی از تصاویر تا حتی جزئیاتی مانند ترسیم مو‌های منفرد روی دم اسب‌ها را نشان می‌دادند. یکی دیگر از چیز‌های باورنکردنی در مورد این نقاشی‌ها این واقعیت است که برخی از آن‌ها در مکان‌هایی مانند سنگ‌های مرتفع نقاشی شده اند که برای انسان غیرقابل دسترس به نظر می‌رسد.

کشف نقاشی‌های صخره‌ای باستانی شگفت انگیز در آمازون

برخی از آن‌ها به قدری بالا قرار داشتند که دانشمندان تنها با استفاده از پهپاد‌های دوربین دار توانستند آن‌ها را کشف کنند. معمای این که چگونه آن انسان‌های چند هزار سال قبل توانستند از این دیوار‌های بلند بالا بروند و آن‌ها را رنگ آمیزی کنند، در حال حاضر ناشناخته باقی مانده است.