کشف نزدیک‌ترین سیاره‌سنگی به زمین

0
228

خترشناسان با کمک گرفتن از تلسکوپ اسپیتزر موفق به شناسایی نزدیک‌ترین سیاره سنگی به زمین در خارج از سامانه خورشیدی شده‌اند.
براساس گزارش ساینس الرت، این سیاره که HD 219134b نام دارد در فاصله ۲۱ سال نوری قرار گرفته‌است،‌فاصله‌ای در مقایسه با  نزدیک‌ترین سیاره شبه‌زمینی که به تازگی توسط تلسکوپ کپلر در فاصله هزار و ۴۰۰ سال نوری کشف شده، نسبتا نزدیک به شمار می‌رود.

به گفته اخترشناسان مرکز فیزیک اخترشناسی هاروارد اسمیتسونیان بیشتر سیاره‌هایی که تاکنون شناسایی شده‌اند، صدها سال نوری از زمین فاصله دارند، اما این سیاره جدید تقریبا در همسایگی زمین قرار گرفته‌است.

این سیاره جدید ۱٫۶ برابر بزرگتر از زمین است، چهار برابر آن جرم دارد و در مدار سیاره میزبانش گردشی سه روزه می‌کند. اگرچه این سیاره را حتی با کمک تلسکوپ‌ها نیز نمی‌توان مشاهده کرد، اما ستاره‌ آن به اندازه‌ای درخشان است که می‌توان آن را به کمک چشم غیرمسلح در جوار ستاره شمال در صورت فلکی ذات‌الکرسی مشاهده کرد.

با این‌همه حتی اگر راهکاری برای سفر کردن به فاصله ۲۱ سال نوری را نیز در اختیار داشته‌باشیم، این سیاره به اندازه‌ای به ستاره‌اش نزدیک‌است که هرگز امکان وجود آب مایع در آن وجود نخواهد‌داشت،‌ اگرچه حرارت سطحی آن پایین‌تر از حرارت سطحی زمین است.

به گزارش همشهری؛ اما این شرایط به آن معنی نیستند که کشف سیاره ارزش علمی ندارد،‌ زیرا نه تنها این سیاره نزدیک‌ترین سیاره سنگی به زمین محسوب می‌شود، بلکه نزدیک‌ترین سیاره فراخورشیدی است که دانشمندان ی‌توانند فرایند عبور از برابر ستاره‌اش را مطالعه کنند،‌از این رو معدن طلایی از داده‌های علمی به شمار می‌رود.

به گفته اخترشناسان سیاره‌های درحال گذار‌  ارزش بسیاری دارند، زیرا از ویژگی‌های منحصر به فرد و قابل مطالعه‌ای برخوردارند و احتمال می‌رود این سیاره جدید به مرکز توجه مطالعات نجومی دهه آینده تبدیل شود.

www.sci-news.com