کشف مومیایی ۳۵۰۰ ساله در مصر

0
296

باستان شناسان در مقبره‌ای مصری که از زمان کشفش در دهه ۱۹۹۰ تاکنون دست‌نخورده باقی مانده‌بود، مومیایی را کشف کرده‌اند که قدمتی برابر ۳۵۰۰ سال دارد.

 این مقبره یکی از دو مقبره‌ای است که باستان‌شناسان مصری آنها را در نزدیکی دره پادشاهان کشف کرده‌اند. مقبره‌ها به خاندانی در قرن هجدهم تعلق دارند، احتمال دارد مقاماتی عالی‌رتبه در آن دفن شده‌اند.

پس از کشف،‌مقبره‌ها تنها شماره‌گذاری شدند و هرگز کسی وارد آنها نشد و تقریبا به فراموشی سپرده شدند تا اینکه در نهایت دو مقبره طی طرح اکتشافی سازمان آثار باستانی مصر باز شدند. هنوز هویت افرادی که درون این مقبره‌ها دفن شده‌اند، مشخص نشده‌است.

مقبره Kampp 161 براساس نقاشی‌های دیواری،‌حکاکی‌ها و مکتوب‌های کشف شده به حدود دوران حکمرانی فرعون آمن‌هوتپ دوم و پسرش توتمس چهارم تعلق دارد، یعنی درحدود سال ۱۴۰۰ پیش از میلاد. در مقبره دیگر، Kampp 150، یک مومیایی پیچیده در پارچه کتان کشف شد و بر اساس نقاشی دیواری که روی سقف مقبره رسم شده‌است، مقبره به دوران فروانروایی توتمس یکم تعلق دارد، و این یعنی این مقبره نزیک به یک قرن مسن‌تر از مقبره اول است.

17-12-11-121244kampp-150-mummy-coffin_1024

براساس گزارش همشهری به نقل از ساینس الرت، مقبره‌ها حاوی تعداد زیادی نقاب‌های چوبی مخصوص تدفین، ۴۵۰ مجسمه، جعبه‌ای تابوت مانند و کوزه‌های سفالی هستند. براساس این یافته‌ها احتمال داده می‌شود که مومیایی یکی از مقامات عالی‌رتبه دربار فرعون زمان خود بوده‌است.