کشف مومیایی ون‌گوگ در کلیسایی باستانی در اسپانیا

0
668

یک مومیایی بسیار سالم که شباهت زیادی به خودنگاره مشهور ونسان ون‌گوگ نقاش مشهور هلندی دارد، در کلیسایی باستانی در اسپانیا کشف شد.

 این مومیایی که هویت واقعی‌اش ناشناخته‌است، یکی از ۳۰ جسد مومیایی شده‌ای است که حین عملیات ترمیم کلیسای عروج مریم در روستای کوئینتو در نزدیکی زاراگوزا کشف شده‌اند.

این مومیایی‌ها که برخی از آنها در شرایط بسیار خوبی به‌سر می‌برند، در سال ۲۰۱۱ در درون تابوت‌هایی چوبی و نیمه‌باز در کف کلیسا کشف شدند. تمامی این مومیایی‌ها که به تعدادی بزرگسال و کودک تعلق دارد، درون پارچه‌هایی پیچیده شده و درون نمازخانه کلیسا قرار داده شدند تا روی آنها ازمایش انجام گیرد.

سرانجام در سال ۲۰۱۴ برنامه‌ای برای مطالعه روی این مومیایی‌ها آغاز شد و لابراتواری برای انجام این پژوهش در محل کلیسا راه‌اندازی شد. این پروژه هنوز ادامه‌دارد و محققان موسسه پژوهش‌های علمی روی مومیایی‌ها در مادرید می‌گویند درحال مطالعه روی پنج مومیایی، دو بزرگسال و سه کودک هستند.

براساس لباس‌های این مومیایی‌ها که به دراثر فرایند‌های طبیعی مومیایی شده‌اند،‌ می‌توان گفت این افراد به اواخر قرن هجدهم میلادی و اواسط قرن نوزدهم تعلق دارند. برخی از مومیایی‌های مرد لباس راهبان را به تن دارند. به گفته محققان در اسپانیا رایج بوده‌است که افراد براساس عادات مذهبی‌شان تدفین شوند،‌از این رو لزوما به تن داشتن لباس راهب به معنی راهب بودن آنها نیست. راهبان واقعی با پای برهنه دفن می‌شدند.

به گفته محققان بیشتر مومیایی‌ها هنوز مو دارند و ریش صورت آنها به خوبی حفظ شده‌است. از آنجایی که مومیایی‌ها در مکانی خشک قرار داشته‌اند، به خوبی حفظ شده‌اند. مومیایی که به مومیایی ون‌گوگ شهرت یافته‌است، در سن ۴۰ سالگی از دنیا رفته و یکی از افرادی است که با لباس راهبان به خاک سپرده شده‌است،‌با این‌همه اطلاعات زیادی درباره او،‌نوع بیماری و علت مرگش در دست نیست.

دانشمندان برای تعیین هویت این مومیایی در انتظار آنالیز داده‌هایی هستند که برای چندین مرکز بین‌المللی در ایتالیا، کره، نبراسکا و برزیل ارسال کرده‌اند. محققان می‌گویند در منطقه آراگون که کوئینتو بخشی از آن است، چندین بیماری مسری پخش شده‌است. در قرن ۱۸ میلادی تب زرد و آبله این منطقه را مورد هجوم قرار داد و در قرن نوزدهم وبا جان بسیاری از انسان‌ها را گرفت. بررسی بافت نرم استخوان مومیایی‌هایی که در وضعیت مناسبی به سر می‌برند می‌تواند علت مرگ آنها را مشخص سازد.

با این‌همه بالا بودن تعداد مومیایی کودکان در این منطقه به معنی شیوع نوعی بیماری همه‌گیر است. این کودکان ۶ تا ۹ ماهه و هفت ساله بوده‌اند.

 به گزارش همشهری به نقل از دیسکاوری، قرار است نتایج این تحقیقات در کنگره جهانی مطالعات مومیایی که در ماه اگوست در لیمای پرو برگزار خواهد‌شد، اعلام شود. تا آن زمان دانشمندان امیدوارند بتوانند نامی را برای مومیایی ون‌گوگ انتخاب کنند و اطلاعات بیشتری درباره زندگی او به دست آورند.

www.christiantoday.com