کشف موجودی باستانی شبیه به کلاغ در آلمان

0
252

باستان‌شناسان فسیل موجودی به اندازه کلاغ را در جنوب آلمان پیدا کرده‌اند که پیوند گم‌شده بین پرندگان و دایناسورهاست.

نتایج مطالعات اخیر نشان می‌دهد که این موجود ۱۵۰ میلیون سال قبل در جنوب آلمان زندگی می‌کرده و پیوند گم‌شده بین دایناسورها و پرندگان است. این موجود که «کهن بال» نام دارد، در جزیره کوچکی در مدیترانه تکامل یافت و به چندین گونه متنوع تبدیل شد. کهن‌ بال یا آرکئوپتریکس، دایناسوری گوشتخوار از دوره ژوراسیک است.

کهن بال از زمان کشف، بیش از ۱۵۰ سال پیش، یکی از موضوعات همیشگی در مباحث بوده است. برخی از دانشمندان ادعا می‌کنند که این موجود یکی دیگر از صدها گونه دایناسور پردار است، در حالی که برخی دیگر معتقدند که این موجود کلاغ مانند اولین پرنده‌ای است که روی زمین ظاهر شده است.

حالا نتایج یک آنالیز جدید از قدیمی‌ترین و کامل‌ترین گونه کشف‌شده از این موجود مرموز نشان می‌دهد که آن پیوند گم‌شده بین دایناسورها و پرندگان است.

این یافته‌ها حاکی از آن است که دایناسورها تکامل یافتند و به پرندگان تبدیل شدند.

باستان‌شناسان با بررسی آخرین فسیل کشف‌شده توانستند که کهن بال را از نزدیک‌ترین خویشاوندانشان جدا کند. نزدیک‌ترین خویشاوندان نزدیک این موجود شامل ترسناک‌ترین دایناسورهای ددپایان (زیرراسته‌ای از دایناسورهای گوشتخوار و دوپای آغازین از خانواده سوریسکین‌ها) از جمله تی‌رکس و ولاسیرپتر و پرندگان ابتدایی که در انتهای زنجیره تکامل قرار دارند، می‌شود.

همچنین دانشمندان در فسیل کهن بال جدید ویژگی‌هایی را مشاهده کرده‌اند که در فسیل‌های قبلی قابل شناسایی نبوده است.

به گفته باستان‌شناسان، کهن بال از بسیار جهات شبیه به دایناسورهای شکاری پیشرفته بوده است. تاکنون ۱۱ فسیل از کهن بال کشف شده است که همگی در سنگ‌های رودخانه «التمول» در جزایر دوونو پیدا شده‌اند.

به گزارش آنا از DailyMail، این دایناسور حدود یک کیلو وزن داشته و در اواخر دوره ژوراسیک زندگی می‌کرده است. در آن زمان اروپا یک مجمع‌الجزایر بود و به خط استوا نزدیک‌تر بود.