کشف معبد قدیمی عهد عتیق با صدها آثار باستانی و استخوانی

0
348

باستان‌شناسان طی حفاری‌هایی که در منطقه «شایلو»، در سامره، انجام دادند، به استخوان حیوانات و آثار باستانی‌ای دست یافتند که وجود معبد عهد عتیق را در آن ناحیه تائید می کند.

باستان‌شناسان به امید کشف شواهدی از ساختار انجیلی که زمانی در عهد عتیق نگهداری می‌شد نخستین سری از اکتشافات خود را در منطقه باستانی شهر «شایلو»، واقع در سامره امروزی به اتمام رساندند.

636369117738246843

نام معبدی با قدمت طولانی در انجیل ذکر شده است و گفته می‌شود که یک صندوق چوبی با پوشش طلا در آن قرار داشته که متشکل از لوح‌هایی حاوی «ده فرمان» انجیل بوده است.

متخصصان و دانشمندان طی حفاری یک ماهه موفق به کشف صدها آثار باستانی شامل قطعات، سکه‌ها، جواهرات و استخوان‌های حیواناتی شدند که تصور می‌شد در کنار قربانیان مذهبی دفن شده بودند.

636369117626840619

اکتشافاتی که در بهار امسال و به سرپرستی گروه «مطالعات انجیل» صورت گرفت، در ۲۱ ماه مه آغاز و تا ۱۷ ژوئن ادامه یافت. این اولین کاوش‌هایی است که طی اکتشافات پنج ساله توسط این گروه در منطقه کرانه باختری رود اردن انجام شده است.

در حالی که منطقه «شایلو» در نزدیکی سامره بارها مورد حفاری‌های اکتشافی قرار گرفته، این معبد همچنان مرموز باقی مانده است. نتایج حفاری‌های اولیه «چندین زمینه اختلاف» را نسبت به کتاب مقدس انجیل نشان می‌دهد.

دانشمندان تصور می‌کنند که این معبد مرموز ساختاری شبیه چادر دارد که در ۱۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در «شایلو» ساخته شده است. اما برخی محققان معتقدند که محوطه‌ای در اطراف این معبد ساخته شده بود. این معبد در شایلو احداث و مدتی بعد با سازه‌ای دائمی‌تر جایگزین شد.

636369117711371962

متخصصان بر این باورند که این شهر باستانی اولین بار حدود ۱۶۵۰ سال قبل از میلاد و طی اواسط عصر برنز ساخته شد. سپس این معبد در اواسط نخستین عصر آهن و حوالی سال ۱۰۵۰ قبل از میلاد توسط اسرائیلی ها تخریب شد و بار دیگر در عصر آهن دوباره ساخته شد. پس از آن، این معبد با سازه‌های ساخته شده توسط «بیزانس»ها و «صلیبیون» در اوایل دوره رومی‌ها اشغال شد.

636369117722934235

محققان بر این باورند با توجه به صدها اکتشافی که در این فصل از اکتشافات به دست آمد، با اطمینان می‌توان گفت که شایلو در محل این معبد واقع شده است. آنها طی مدت چهار هفته، هزاران سرامیک سفالی را یافتند به طوری که تقریبا روزی بیش از ۲۰۰۰ قطعه و بیش از ۷۰۰ شیء دیگر پیدا می‌کردند.

636369117692153116

باستان‌شناسان در این اکتشافات، جواهرات، ابزارآلات و سلاح‌هایی را از جنس سنگ یا فلز به همراه قطعاتی از ظروف سنگی مقدس یهودیان، دو ظرف سفالی تقریبا کامل و ۱۰۰ عدد سکه پیدا کردند. کشف مقادیر زیادی از استخوان‌های حیوانات نیز اهمیت این منطقه مذهبی را نشان می‌دهد. محققان این استخوان‌های کشف‌شده را برای تجزیه و تحلیل‌های بیشتر به متخصصان و کارشناسان استخوان ارجاع داده‌اند.

به گزارش آنا به نقل از دیلی‌میل،در کتاب مقدس انجیل مشخص شده است که انسان‌ها در آن زمان این حیوانات جوان را قربانی می‌کردند. چنانچه این استخوان‌های کشف‌شده با آنچه درباره قربانی کردن حیوانات از نظر نوع و سن قربانی شدن در انجیل گفته شده، مطابقت کند، محققان به دنبال شواهدی می‌گردند که نشان دهد این معبد در همین حوالی واقع شده است.