کشف مرتفع‌ترین درخت گرمسیری در جهان

0
144

محققان از کشف مرتفع‌ترین درخت گرمسیری در جهان خبر داده‌اند، درختی به ارتفاع ۹۴.۱ متر در برونئی که رکورد‌دار سابق ارتفاع را از دور رقابت خارج کرده‌است.

 علاوه بر کشف این درخت، محققان ۴۹ درخت مرتفع دیگر را نیز در مناطق گرمسیری کشف کرده‌اند که تمامی آنها ارتفاعی بیش از ۹۰ متر دارند.

به گفته محققان موسسه کارنگی در دانشگاه استنفورد، مرتفع‌ترین درخت گرمسیری در جهان ارتفاعی برابر ارتفاع ۶ نهنگ ۱۶ متری دارد که به صورت عمودی روی یکدیگر قرار گرفته‌باشند. به گفته محققان این درخت در کنار ۴۹ درخت دیگر نمودی خارق‌العاده از قدرت طبیعت به شمار می‌روند.

گریگوری اسنر محقق دانشگاه استنفورد به همراه همکارانش از اسکنر لیزری برای یافتن درختان مرتفع در منطقه‌ای به نام دره دونام استفاده کردند و با استفاده از هواپیمایی به نام رصدگر هوایی کارنگی که به سیستمی لیزری به نام LiDAR برای بررسی سه‌بعدی مناظر طبیعی برخوردار بود، قد درخت را محاسبه کردند.

این سیستم در ثانیه ۵۰۰ هزار پرتو لیزری شلیک می‌کند تا بتواند نقشه‌ای سه‌بعدی و بسیار دقیق از محیط را ثبت کند و در نهایت همین نقشه برای شناسایی مرتفع‌ترین درخت در منطقه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

با در دست داشتن داده‌های LiDAR محققان برای مشاهده نزدیک درخت به منطقه بازگشتند و توانستند ارتفاع درخت را تایید کرده و خانواده آن را مشخص سازند. به گفته محققان این درخت از خانواده‌ای به نام Shorea است که خود شامل بیش از ۲۰۰ نوع گونه درخت گرمسیری است. درختانی که می‌توانند صدها سال زندگی کنند.

براساس گزارش همشهری به نقل از دیسکاوری، با این همه،‌این درخت تنها در میان درختان گرمسیری عنوان مرتفع‌ترین را به دست آورده‌است، زیرا درحال حاضر عنوان مرتفع‌ترین درخت جهان در اختیار درخت سکویایی در کالیفرنیا است که ارتفاعی برابر ۱۱۵٫۵ متر دارد.